
65W USB-C MULTI-PORT GAN WALL CHARGER WHITE
65W USB-C MULTI-PORT GAN WALL CHARGER WHITE
Key Features
- Charges up to three devices - from laptops to phones - at once
- 3-port charging includes 2x USB-C® and 1x USB-A®
- Foldable prongs for easy transport
- GaN technology runs more efficiently, cooler, and lasts longer
- Targus® quality, reliability, and safety meets multiple certifications
- Universal compatibility: works with laptops, tablets, mobile phones and more
- Includes 1M USB-C to C cable
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Stay powered up wherever you go with the Targus® 65W Multi-Port GaN Wall Charger. This compact, travel-friendly charger is designed with convenience in mind - its foldable prongs make it easy to toss in your bag, while its powerful performance ensures you're always ready to go.
With two USB-C® ports (up to 65W on a single port) and one USB-A® port with up to 30W quick-charge capabilities, this charger lets you power up to three devices at once, quickly and efficiently. Whether it's your laptop, phone, or tablet, this charger has you covered.
Powered by advanced GaN technology, it charges faster, stays cooler, and lasts longer than traditional chargers. Plus, like all Targus products, it meets strict UL certification standards for safety and reliability. Perfect for work, travel, or everyday use, this charger is your ultimate on-the-go power solution!
Charge 3 Devices at Once
Equipped with two USB-C ports and one USB-A port, this charger offers unmatched versatility for your charging needs. Whether it's your smartphone, tablet, watch or laptop, you can power up to three devices at the same time - regardless of device type.
Powerful GaN Technology
A modern alternative to traditional chargers, Gallium Nitride chargers don't require as many components so they're smaller and more efficient at transferring power, passing a high amount of wattage for longer durations. Not only are GaN chargers more compact and lighter in weight, but they produce less heat and run cooler than their silicon counterparts.
Safety First
This charger is designed with protection from over-charging, over-voltage, over-current, and over-heating so you can charge your devices without worry. All Targus products pass third party compliance testing and have a fire-retardant rating which meets UL requirements.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Width | 2.1" |
| Height | 1.6" |
| Length | 1.5" |
| Features | Compact |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Targus |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 3.28 ft |
| Color Family | White |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | 65W Multi-Port GaN Wall Charger |
Show all 35 specsShow fewer
| Product Type | AC Adapter |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Product Color | White |
| Product Model | APA11606TT |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Device Supported | Tablet |
| Package Contents | <li>65W Multi-Port GaN Wall Charger</li><li>1M USB-C to C cable</li> |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Universal Adapter | Yes |
| USB Power Delivery | 2 x Type-C 65W |
| Input Voltage Range | 100 V AC - 240 V AC |
| Number of USB Ports | 1 |
| Plug/Connector Type | Type C |
| Maximum Output Power | 65 W |
| Weight (Approximate) | 4.48 oz |
| Maximum Input Current | 2 A |
| Output Voltage Detail | 5 V @ 3 A |
| Cables Included Detail | USB-C to USB-C cable (1m/3.2 ft) |
| Maximum Output Current | 3.25 A |
| Manufacturer Part Number | APA11606TT |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
Related Products
More in USB from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






