
USB C MULTIPORT SINGLE VIDEO ADAPT CARD READER W/ 100W PD PASS
USB C MULTIPORT SINGLE VIDEO ADAPT CARD READER W/ 100W PD PASS
Key Features
- Connect one external HDMI display (max resolution 4K@30Hz)
- Supports USB-C DP Alt Mode
- Transfer photos and videos with SD/Micro SD slots supporting Secure Digital v3.0 UHS-I
- Add 2 USB-A 3.2 Gen 1 ports (1 fast charging) and 1 USB-C port to your host
- Supports up to 5Gbps data transfer rate per USB-A or USB-C port
- Connect a USB-C device or power adapter to the USB-C port
- USB-C (3.2 Gen 1 SuperSpeed 5Gbps) port supports power delivery pass-through
- USB-C (3.2 Gen 1 SuperSpeed) connector supports power delivery up to 100W upstream**** and Power Delivery 3.0 Fast Role Swap*****
- Thunderbolt™ 3 host compatible
- Windows®, MacOS®, Chrome OS™ compatible
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Turn your laptop into a workstation with the compact USB-C Multi-Port Single Video Adapter and Card Reader with 100W PD Pass-Thru. Connect your USB-C-enabled devices to a single HDMI display, while also plugging in your key peripherals - like mice, keyboards, flash drives or hard drives - into the USB-A and USB-C ports. You can even keep your laptop charged and powered by connecting your laptop's USB-C power adapter to the USB-C port on the adapter. It supports up to 100W (20V/5A) charging max. This adapter also provides transfer speeds up to 5Gbps per port. Plus, access your data with the SD/Micro SD card reader. Compact and lightweight, it's easy to take it along with you anywhere you go.
4K UHD Display
Whether you want to run a presentation on a larger display or use an external display, this single video adapter supports Ultra HD video resolutions up to 4K@30Hz.
Connectivity Made Simple
Enhance your productivity and connect to more with 2 USB-A 3.2 Gen 1 SuperSpeed 5Gbps ports (1 fast-charging) and 1 USB-C 3.2 Gen 1 SuperSpeed 5 Gbps port.
Charge and Power Host Device
With up to 100W Power Delivery pass-through, this adapter allows you to power and charge your USB-C laptop or host simply by connecting the laptop's power adapter into the USB-C port. Great for those laptops with only one USB-C port.
Perfectly Portable
Slim and light, this adapter is perfect for the home, office or anywhere in between. Great for mobile workers or those in hoteling or hot-desking environments.
Plug and Play Simplicity
With no need for additional software, this adapter easily attaches to your USB-C or Thunderbolt™ 3 host device (e.g. laptop) to help you connect to more peripherals and transfer data.
Tech Specs
| Width | 1.8" |
|---|---|
| Height | 0.4" |
| Length | 3.7" |
| Features | USB- Power Delivery (USB PD) |
| Brand Name | Targus |
| Adapter Type | HDMI/USB/USB-C |
| Color Family | Silver |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Product Name | USB-C Multi-Port Single Video Adapter and Card Reader with 100W PD Pass-Thru |
| Product Type | A/V Adapter |
| Product Color | Silver |
| Product Model | ACA953USZ |
Show all 21 specsShow fewer
| TAA Compliant | No |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Manufacturer Part Number | ACA953USZ |
| Connector Type on First End | USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.2 (Gen 1) Type A - Female |
| Manufacturer Website Address | http://www.targus.com |
| Maximum Resolution Supported | 3840 x 2160 |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.2 (Gen 1) Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 xUSB 3.2 (Gen 1) Type C - Female |
Related Products
More in USB from TARGUS and similar brands
More from TARGUS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






