
12TB MY BOOK
12TB MY BOOK
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With 12 TB capacity, you have ample space to store a vast number of images, extensive hours of video, or a large collection of songs
- Delivers increased storage capacity with maximum performance, giving you the space you need without compromising speed
- 256-bit encryption protects your PC from unauthorized access and data breaches by securely encoding all your data
- For ultra-fast data transfer, the drive utilizes USB 3.0 connectivity
- Provides convenient backupfor your files and data, ensuring additional security and peace of mind
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Trusted And Loved High-Capacity Storage.
Compact outside. Powerful inside. Store massive amounts of photos, videos, music, and documents with My Book desktop storage.
Product Details
Complete Backup
Equipped with WD Backup software for Windows and Apple Time Machine compatibility for Mac, the My Book desktop hard drive can back up your photos, videos, music, and documents. The My Book desktop hard drive also works great with Acronis® True Image™ WD Edition software to schedule full system backups.
Password Protection
The My Book drive's built-in 256-bit AES hardware encryption with WD Security™ tools helps keep your content private and safe. Just activate password protection and set your own personalized password.
WD Reliability
Millions of people around the world trust their data to My Book desktop storage. Designed to meet WD's demanding requirements for durability, shock tolerance, and long-term reliability, we back up (pun intended!) the trusted My Book desktop storage with a 3-year limited warranty.
Watch the Power of My Book Come to Life
We live hectic lives and generate tons of digital content. My Book desktop storage has massive storage capacity so you can confidently back up the files that make up your digital life.
Do More With Discovery
Included WD Discovery™ software connects to popular social media and cloud storage services, like Facebook, Dropbox, and Google Drive™. Import your photos, videos, and docs to the My Book drive to help preserve your online life. WD Discovery can also be used to manage your drive with WD Drive Utilities.
Easy To Use
My Book desktop storage is ready to use out of the box so you can start transferring files, saving your memories and backing up right away. It comes with all the software you need to help protect your data, including WD Backup and WD Security software and is compatible with Time Machine.
Tech Specs
| Depth | 5.5" |
|---|---|
| Width | 1.9" |
| Height | 6.7" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | External |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | My Book |
| Product Name | My Book WDBBGB0120HBK Hard Drive |
| Product Type | Hard Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Color | Black |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | WDBBGB0120HBK |
|---|---|
| Host Interface | USB 2.0 |
| Product Family | My Book |
| Package Contents | <ul> <li>My Book WDBBGB0120HBK Hard Drive</li> <li>USB 3.0 Cable</li> <li>AC Adapter</li> <li>WD Discovery Software with WD Backup, WD Security and WD Drives Utilities</li> <li>Quick Install Guide</li> </ul> |
| Storage Capacity | 12 TB |
| Country of Origin | Thailand |
| Encryption Standard | 256-bit |
| External Drive Type | Desktop |
| Weight (Approximate) | 2.14 lb |
| Manufacturer Part Number | WDBBGB0120HBK-NESN |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in USBHD from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS and similar brands

4TB WD BLACK P10 GAME DRIVE

WD BLACK P10 GAME DRIVE XBOX 6TB BLACK TOP W/WHITE BOTTOM WW

8TB WD BLACK P10 GAME DRIVE
More from WESTERN DIGITAL - CONTENT SOLUTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
