
1200VA CP AVR UPS LINE-INT TWR 8OUT 5-15R USB/DB9 RJ11-45/COAX 3YR
1200VA CP AVR UPS LINE-INT TWR 8OUT 5-15R USB/DB9 RJ11-45/COAX 3YR
Key Features
- Capacity: 1200 VA / 720 W
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Output: 120 VAC ± 5%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 6 ft. cord
- Outlets: 10 (5 surge, 5 surge + battery backup)
- Data line protection: Ethernet, Coaxial
- Management software: PowerPanel® Personal
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $375,000
- ENERGY STAR® qualified: Yes
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A mini-tower UPS with line interactive topology, the CyberPower AVR Series CP1200AVR provides battery backup (using simulated sine wave output) and surge protection for desktop computers, workstations, networking devices, and home entertainment systems. During longer power outages, the CP1200AVR delivers enough battery backup power to perform a graceful shutdown to protect against the loss of data and damage to electronics. It uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The CP1200AVR comes with a three-year warranty (including coverage of batteries) and a $375,000 Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Alarm | Overload |
| Depth | 13.2" |
| Width | 4" |
| Height | 9.8" |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 6 ft |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tower |
| Serial Port | Yes |
| Battery Life | 6 Year |
| Color Family | Black |
Show all 52 specsShow fewer
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
|---|---|
| Product Name | CP1200AVR AVR UPS Systems |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Bypass Switch | Not Provided |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | CP1200AVR |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | AVR UPS |
| Product Series | AVR UPS |
| Circuit Breaker | Yes |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Package Contents | <ul><li>AVR CP1200AVR 1200VA UPS</li><li>User Manual</li><li>Power Management Software</li><li>Warranty Card</li><li>Coaxial Cable</li><li>Phone Cable</li><li>USB Cable</li></ul> |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Software Included | PowerPanel PE |
| Status Indicators | <ul><li>Power On</li><li>Wiring Fault</li></ul> |
| Load Capacity (VA) | 1200 VA |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Emergency Power OFF | No |
| Number of Batteries | 2 |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Load Capacity (Watt) | 720 W |
| Weight (Approximate) | 24.30 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology</li><li>Energy Star Certified : Yes</li><li>UPS Topology : Line Interactive</li><li>Battery Quantity : 2</li><li>Battery Size : 12 V / 7 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Hot Swappable : Yes</li><li>Replacement Battery Cartridge : RB1270X2C (for serial numbers that begin with "CT6" or "CDM")</li><li>Replacement Battery Cartridge Quantity : 1</li><li>Runtime at Full Load : 3 min</li><li>Runtime at Half Load : 12 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : Yes</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 34.8 x 24.89 x 9.91 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 13.7 x 9.8 x 3.9 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 348 x 249 x 99 (mm)</li><li>Weight (kg) : 9.9</li><li>Weight (lb) : 21.83</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 19.3 x 36.53 x 43.82 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 7.6 x 14.38 x 17.25 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 193.04 x 365.25 x 438.15 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 6.46</li><li>Shipping - Weight (lb) : 14.25</li><li>Adjustable Voltage Range : 135 - 144 VAC</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 6 ft (1.8 m)</li><li>Input Frequency Range : 57 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Input Voltage Range : 88 VAC - 144 VAC</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Right Angle - 45° Offset</li><li>Automatic Voltage Regulation : Single Boost</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Simulated Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 5</li><li>Outlets - Surge-Only Protected : 5</li><li>Outlets - Total : 10</li><li>Outlets - Widely Spaced : 2</li><li>Outlet Type COMPUTED : 10 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.6</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 8 ms</li><li>USB Charge Port : No</li><li>VA : 1200 VA</li><li>Watts : 720 W</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : 1 in</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Network Protection RJ45 : 1-in / 1-Out (10/100/1000)</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1500 J</li><li>Coax Protection RG6 COMPUTED : 1 in</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Network Protection RJ45 : 1-in / 1-Out (10/100/1000)</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1500 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Serial Port : 1 Dry Contact</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Personal</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Mini-Tower</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 90 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Relative Humidity : 0 - 95% (non-condensing)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778</li><li>CEG Amount : $375000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U2A</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CP1200AVR |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Class B certified</li><li>cUL</li><li>UL 1778</li></ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 12 Minute |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Maximum Operating Temperature | 113°F (45°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Additional Warranty Information | <ul><li>CyberPower stands behind its products by offering an industry leading 3-year warranty</li><li>CyberPower also has a #1 rated technical support team that will assist you with product, installation, or warranty concerns --- Free of charge</li><li>Connected Equipment Guarantee of $375,000</li></ul> |
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






