
California Proposition 65 Warning
10IN1 USBC MULTIPORT DCKING STN DUAL HDMI USB3.0+PD RJ45 TF SD CRDS
10IN1 USBC MULTIPORT DCKING STN DUAL HDMI USB3.0+PD RJ45 TF SD CRDS
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface Offers a more refined structure and safer to use connectivity
- TV device supported according to your requirements with maximum productivity
- 640 MB/s maximum data transfer rate for convenient, quicker exchange of data and information
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for increasing efficiency with the quicker transfer and sharing of information
- Enjoy HD quality videos on your HDTV with the HDMI port facility
- 3 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Expand your laptop's connection port with this USB Type-C multiport docking station. It has dual HDMI ports for transmitting 8K content to your external monitor and can also charge other devices. This USB Type-C multi-port docking station has 3 USB 3.0 superspeed ports, SD and TF card reader slots, and 1 RJ45 Port.
TYPE C Connection
Works with most newer laptops and phones. Compact and lightweight, with a user-friendly non-slip design for easier plug and unplug. Premium aluminum casing for better heat dissipation and higher data transfer efficiency. Fits snugly with the USB-C ports on your devices, better signal.
Triple Displays Support Up To 4K Resolution
Extend your devices display by up to three monitors via two 4k/60Hz Display ports and one 4k/30Hz HDMI port, creating the perfect work environment.Supports up to two 1080P resolutions @ 30 Hz via dual HDMI ports with no transmission loss and delay. Enjoy a cinema-like experience easily at home.
Plug and Play Compatible
No additional driver/software is required. Perfect solution for your USB-C MacBook Pro/ MacBook, iMac, Surface Book 2, pixels, HP Envy 13, Galaxy Book, and Chromebook, drive dual HDMI and one Displayport monitor/display, up to 4K@60Hz resolution. Compatible with HDMI-enabled TVs/monitors/projectors for both video and audio.
Up to 65W Power Delivery
Charge your devices using the USB-C port achieving up to 65W power delivery or 65W power delivery using the USB-C 3.2 port.
Fast and Stable Internet Connection
Equipped with an RJ-45 port, you can seamlessly connect your laptop to become hard-wired for a fast and stable connection to your internet up to 1Gbps.
Up To 5Gbps Transfer Speeds
Transfer files quickly, easily, and with a stable connection via the 2 USB-A 3.2 ports for a maximum of 5Gbps transfer speed. You can use the built-in SD/TF slots for file transfers from one device to another.
Tech Specs
| VGA | Yes |
|---|---|
| HDMI | Yes |
| Depth | 0.63" |
| Width | 2" |
| Height | 4.20" |
| Brand Name | Adesso |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 11 in 1 USB-C Multiport Docking Station(TAA Compliant) |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <li>MacBook Pro</li><li>MacBook</li><li>iMac</li><li>Surface Book 2</li><li>Pixels</li><li>HP Envy 13</li><li>Galaxy Book</li><li>Chromebook</li> |
Show all 40 specsShow fewer
| Product Model | AUH-4050 |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | TV |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Package Contents | <ul> <li>11 in USB-C Multiport Docking Station(TAA Compliant)</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| USB Type-C Detail | USB Type-C, PD 3.0 PD 5V-20V, Max 5A, up to 65W |
| Memory Card Reader | Yes |
| USB Power Delivery | 65W |
| Brand Compatibility | Samsung |
| Charging Capability | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Weight (Approximate) | 1.20 lb |
| Memory Card Supported | TransFlash |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | Full HD |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AUH-4050 |
| Total Number of USB Ports | 3 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Operating System Supported | Windows 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Number of Displays Supported | 3 |
Related Products
More in NB-DOC from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

