
6N1 DOCKING STATION USB-CTOHDMI 100W-PD RJ45 2 USB A USB C
6N1 DOCKING STATION USB-CTOHDMI 100W-PD RJ45 2 USB A USB C
Key Features
- Wired connectivity technology provides a high-powered and dependable connection
- Charging capability provides a quicker, worry-free charging experience
- USB Type C host interface allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
- Docking Station allows you to indulge in precise sound and visual coverage with maximum productivity
- 1.25 GB/s maximum data transfer rate for dependable access and retrieval of data and information with added usability
- Compact feature for maximum usage efficiency and convenience
- Lets you conveniently connect to the gigabit ethernet Ethernet technology to offer maximum productivity
- HDMI effectively and conveniently transmits both audio and video signals with one single cable to ensure hassle-free connectivity
- 4 USB ports allows quick transmission of data at a higher rate for your convenience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Expand your laptop's connection port with this USB Type-C multiport docking station. It has an HDMI port for transmitting 4K content to your external monitor and can also charge other devices. This USB Type-C multi-port docking station has 3 USB 3.2 gen 2 superspeed ports, and 1 RJ45 Port.
Perfect Connections
The CyberHub 4035 transforms a single USB Type-C port into a versatile 6-in-1 hub, featuring high-speed USB 3.2A Gen 2 ports, 4K HDMI, ultra-fast Ethernet, and passthrough power with Power Delivery charging. It gives you all the more ports to charge and expand your desktop and mobile experience.
USB to the Max
The CyberHub 4035 delivers reliable high-speed (10Gbs) connectivity with two USB-A 3.2 ports, a USB-C extension port, and a 100W power passthrough USB-C port with Power Delivery. This combination allows you to connect peripherals and storage devices while providing enough power to fast-charge your mobile devices.
A Fast Networker
Using the CyberHub 4035, you can access any high-speed wired network with its fast 1GB RJ45 Ethernet port. Best of all, you can instantly add wired connectivity to your USB-C-equipped PC, laptop, or mobile tablet for a reliable and sustained connection.
Picture Perfect
The CyberHub 4035 enables you to connect, play videos and games, or simply mirror your screen with any 4K TV, projector, or PC monitor equipped with an HDMI port. Supporting resolutions up to 3840 x 2160, it delivers crisp images at an ultra-smooth 60Hz refresh rate.
Road Warrior
The CyberHub 4035 works with popular USB-C equipped mobile tablets and smartphones letting you connect them to peripherals, displays and wired networks while charging using its USB Type-C power passthrough port with power delivery while on the road.
Tough and Versatile
The CyberHub 4035 is built tough to handle daily use whether on the road, at home, or in the office. Its reinforced aluminum enclosure, coupled with a high-gauge connector cord, ensures lasting reliability and cool operating conditions for all connected ports.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.59" |
| Width | 1.81" |
| Height | 4.72" |
| Features | Plug and Play |
| Brand Name | Adesso |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 5.90" |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Line | CyberHub |
| Product Name | CyberHub AUH-4035 Docking Station |
Show all 40 specsShow fewer
| Product Type | Docking Station |
|---|---|
| Compatibility | <p><b>Compatible Devices:</b></p><ul><li> Apple MacBook Pro</li><li> Apple MacBook</li><li> Apple iMac</li><li> Microsoft Surface Book 2</li><li> Google Pixels</li><li> HP Envy 13</li><li> Samsung Galaxy Book</li><li> Chromebook</li></ul> |
| Product Model | AUH-4035 |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Package Contents | <ul><li> AUH-4035 Docking Station</li><li> Quick Start Guide</li></ul> |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2-C (10 Gbps), 1 x Type-C Port |
| Memory Card Reader | Yes |
| USB Power Delivery | 100W |
| Brand Compatibility | |
| Charging Capability | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Weight (Approximate) | 2 oz |
| Memory Card Supported | SD |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | AUH-4035 |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Operating System Supported | Android |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
| Number of Displays Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

