
3 IN 1 USB-C MULTIPORT DOCKING STATION
3 IN 1 USB-C MULTIPORT DOCKING STATION
Key Features
- TYPE C Connection: Compact and lightweight, with user-friendly non-slip design for easier plug and unplug. Premium aluminum casing for better heat dissipation and higher data transfer efficiency. Fits snugly with the USB-C ports on your devices, better signal transfer protection.
- Thunderbolt 3 Compatible: Not all USB-C interfaces are compatible, ONLY works for USB-C 3.1 or thunderbolt 3 port interfaces which support "DisplayPort Alternate Mode".
- 4K HDMI Output: It supports 4K resolution @ 30 Hz with no transmission loss and delay. You could enjoy cinema-like experience easily at home.
- Plug and Play Compatible: No additional driver/software required. Perfect solution for your USB-C MacBook Pro/ MacBook, I Mac, surface Book 2, pixels, HP Envy 13, Galaxy Book, and Chromebook, drive one HDMI monitor/display, up to 4K@30Hz resolution. Compatible with HDMI-enabled TVs/monitors/projectors for both video and audio transfer.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Expand your laptop's connection port with this USB Type-C multi-port docking station. It has an HDMI port for transmitting 4K content to your external monitor and can also charge other devices. This USB Type-C multi-port docking station also has a Type-A output for syncing various devices. The Adesso 3-in-1 USB-C multi-port docking station is simple to use, just plug and play! Expand your laptop and TYPE-C device's connection port. Its HDMI port supports the transmission of 4K content to an external monitor. You can even charge other devices. This multi-port docking station also has a Type-A output for syncing various devices.
USB TYPE-C Connection
Compact and lightweight, with user-friendly non-slip design for easier plugging in and unplugging. Premium aluminum casing for better heat dissipation and higher data transfer efficiency. Connects snugly into the USB-C port on your device, providing better signal transfer protection.
4K HDMI Output
Supports 4K resolution at 30Hz with no transmission loss or delay. Compatible with HDMI-enabled TVs/monitors/projectors for both video and audio transfer. Enjoy cinema-like experiences easily at home.
Plug-and-Play Compatible
No additional drivers or software are required. Perfect solution for your USB-C-based devices, such as MacBook Pro/MacBook, I Mac, Surface Book 2, Pixel, HP Envy 13, Galaxy Book, and Chromebook.
Up To 5 Gbps Transfer Speeds
Transfer files at lightning-fast speeds and stable connection via the USB 3.2 Gen1 port, also include 4 USB 3.2 ports for a maximum of 5 Gbps transfer speed. You can use the built-in SD/TF slots for file transfers from one device to another.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 0.50" |
| Width | 2" |
| Height | 2.30" |
| Brand Name | Adesso |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 4.25" |
| Manufacturer | Adesso, Inc |
| Product Name | 3-IN-1 USB-C Multi-Port Docking Station (TAA Compliant) |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <li>MacBook Pro</li><li>MacBook</li><li>iMac</li><li>Surface Book 2</li><li>Pixel</li><li>HP Envy 13</li><li>Galaxy Book</li><li>Chromebook</li> |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Model | AUH-4010 |
|---|---|
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB Type C |
| Device Supported | Monitor |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Package Contents | <ul> <li>3-IN-1 USB-C Multi-Port Docking Station (TAA Compliant)</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C Port |
| Brand Compatibility | Samsung |
| Charging Capability | Yes |
| Weight (Approximate) | 1 oz |
| Screen Mode Supported | 4K @30Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 3.0 Ports | 1 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | AUH-4010 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 1 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Operating System Supported | Windows 7 |
| Manufacturer Website Address | http://www.adesso.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in NB-DOC from ADESSO INNOVATION INC and similar brands
More from ADESSO INNOVATION INC
Other products available from this brand

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE PS/2 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

3BTN OPTICAL WHEEL MOUSE USB 5M CLICKS KEY BUILT-IN SCROLL WHEEL

STEREO HEADSET W/ MICROPHONE 3.5MM CONN INLINE VOL CONTROL

ADESSO TAA COMPLIANT USB 3BTN WIRED MOUSE
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

