
1000VA 700W UPS PFC LCD AVR SINE WAVE 8 OUT 15A TOWER 3YR WTY
1000VA 700W UPS PFC LCD AVR SINE WAVE 8 OUT 15A TOWER 3YR WTY
Key Features
- Capacity: 1000 VA / 700 W
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Sine Wave
- Output: 120 VAC ± 5%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 6 ft. cord
- Outlet types: 8 x NEMA 5-15R
- Communication: USB, Serial
- Management software: PowerPanel Business Edition
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $200,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A mini-tower UPS with line interactive topology, the CyberPower PFC Sinewave OR1000PFCLCD provides power protection (using sine wave output) and surge protection for department servers, workgroup servers, network devices, telecom appliances, and high-end audio/video equipment requiring PFC power source compatibility. The OR1000PFCLCD uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The OR1000PFCLCD comes with a three-year warranty and a $200,000 Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| Depth | 13.8" |
|---|---|
| Width | 5.4" |
| Height | 6.4" |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 6 ft |
| Energy Star | No |
| Form Factor | Mini-tower |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | OR1000PFCLCD PFC Sinewave UPS Systems |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
Show all 30 specsShow fewer
| Product Model | OR1000PFCLCD |
|---|---|
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | PFC Sinewave UPS |
| Product Series | PFC Sinewave UPS |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Package Contents | <ul> <li>PFC Sine Wave OR1000PFCLCD mini-tower 1000VA 700W</li> <li>User Manual</li> <li>USB Cable </li> <li>PowerPanel Business Edition Software Download Card</li> </ul> |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Load Capacity (Watt) | 700 W |
| Weight (Approximate) | 24.70 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology</li><li>UPS Topology : Line Interactive</li><li>Battery Quantity : 2</li><li>Battery Size : 12 V / 9 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Hot Swappable : Yes</li><li>Replacement Battery Cartridge : RB1290X2A</li><li>Replacement Battery Cartridge Quantity : 1</li><li>Runtime at Full Load : 6 min</li><li>Runtime at Half Load : 16 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : Yes</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 13.72 x 16.26 x 35.05 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 5.4 x 6.4 x 13.8 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 137 x 163 x 351 (mm)</li><li>Weight (kg) : 11.2</li><li>Weight (lb) : 24.7</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 25.91 x 28.19 x 47.63 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 10.2 x 11.1 x 18.75 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 259.08 x 281.94 x 476.25 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 8.5</li><li>Shipping - Weight (lb) : 18.75</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 6 ft (1.8 m)</li><li>Input Frequency Range : 47 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Input Voltage Range : 78 VAC - 142 VAC</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Straight</li><li>Automatic Voltage Regulation : Single Boost</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 50/60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 8</li><li>Outlets - Total : 8</li><li>Outlet Type COMPUTED : 8 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.7</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 4 ms</li><li>Under/Over-Voltage Correction : +18%</li><li>USB Charge Port : No</li><li>VA : 1000 VA</li><li>Watts : 700 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1030 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1030 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LCD : Multifunction LCD</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Serial Port : 1 Serial</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Business</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Mini-Tower</li><li>Material of Construction : Metal</li><li>Operating Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 90 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 9843 ft (0 - 3000 m)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778 4th Ed.</li><li>CEG Amount : $200000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U2A</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | OR1000PFCLCD |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6 Minute |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






