
1000VA/600W SINE WAVE AVR UPS 10 OUTLET LCD SERIAL/USB 3YR WTY
1000VA/600W SINE WAVE AVR UPS 10 OUTLET LCD SERIAL/USB 3YR WTY
Key Features
- Capacity: 1000VA/600W
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Sine Wave
- Output: 120Vac ± 5%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 5 ft. cord
- Outlet types: 10 × NEMA 5-15R
- Communication: USB, Relay
- Data line protection: Network
- Management software: PowerPanel® Personal
- ENERGY STAR® certified: Yes
- Warranty: 3 year
- Connected Equipment Guarantee: $350,000
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A mini-tower UPS with line interactive topology, the CyberPower PFC Sinewave CP1000PFCLCD provides battery backup (using sine wave output) and surge protection for desktop computers, workstations, networking devices, and home entertainment systems requiring active PFC power source compatibility.
The CP1000PFCLCD features an advanced multifunction control panel with a color LCD to quickly confirm status and alerts at-a-glance. The screen tilts for easy viewing when the UPS is placed in a low position such as under a desk. Two USB charge ports (one Type-A and one Type-C) power portable devices such as mobile phones and tablets, even during a utility power failure.
The CP1000PFCLCD uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently. The CP1000PFCLCD comes with a three-year warranty (including coverage of batteries) and a $350,000 Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| AVR | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Alarm | Battery Mode |
| Depth | 10.2" |
| Width | 3.9" |
| Height | 9.7" |
| Display | LCD |
| EPO Port | No |
| Features | Audible Alarm |
| Brand Name | CyberPower |
| Cord Length | 5 ft |
| Energy Star | Yes |
Show all 72 specsShow fewer
| Form Factor | Mini-tower |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Battery Size | 12V |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | CP1000PFCLCD PFC Sinewave UPS Systems |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Energy Saving | GreenPower UPS Bypass Technology |
| Hot Swappable | No |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | CP1000PFCLCD |
| Transfer Time | 4 ms |
| Waveform Type | Sine Wave |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Family | PFC Sinewave UPS |
| Product Series | PFC Sinewave UPS |
| Circuit Breaker | Yes |
| Input Frequency | 57 Hz |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Battery Capacity | 9000 mAh |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>PFC Sinewave CP1000PFCLCD 1000VA Mini-Tower UPS</li> <li>User Manual</li> <li>Telephone Cable</li> <li>PowerPanel Personal Edition Software CD</li> <li>Coaxial Cable</li> <li>USB A+B Type Cable</li> <li>Warranty Registration Card</li> <li>Function Setup Guide</li> </ul> |
| Application/Usage | Desktop Computer |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Software Included | PowerPanel Personal Edition Software |
| Status Indicators | <ul> <li>Power On</li> <li>Wiring Fault</li> </ul> |
| Surge Suppression | Yes |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Network Management | Dry Contact |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Input Voltage Range | 88 V AC - 144 V AC |
| Number of Batteries | 1 |
| Number of USB Ports | 2 |
| Output Power Factor | 0.6 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | Yes |
| Surge Energy Rating | 1150 J |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
| Weight (Approximate) | 15.39 lb |
| Additional Information | <li>Active PFC Compatible : Yes</li><li>Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology</li><li>Energy Star Certified : Yes</li><li>UPS Topology : Line Interactive</li><li>Battery Quantity : 1</li><li>Battery Size : 12 V / 9 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Hot Swappable : No</li><li>Replacement Battery Cartridge : RB1290</li><li>Replacement Battery Cartridge Quantity : 1</li><li>Runtime at Full Load : 2 min</li><li>Runtime at Half Load : 6 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : Yes</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 10.01 x 24.64 x 26.01 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 3.94 x 9.7 x 10.24 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 100 x 246 x 260 (mm)</li><li>Weight (kg) : 6.98</li><li>Weight (lb) : 15.39</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 16.99 x 32.99 x 34.01 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 6.69 x 12.99 x 13.39 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 169.93 x 329.95 x 340.11 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 7.5</li><li>Shipping - Weight (lb) : 16.53</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 5 ft (1.5 m)</li><li>Input Frequency Range : 57 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Input Voltage Range : 88 VAC - 144 VAC</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Right Angle - 45° Offset</li><li>Automatic Voltage Regulation : Single Boost</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 5%</li><li>On Battery Waveform : Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 5</li><li>Outlets - Surge-Only Protected : 5</li><li>Outlets - Total : 10</li><li>Outlet Type COMPUTED : 10 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.6</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 4 ms</li><li>Under/Over-Voltage Correction : +11.5%</li><li>USB Charge Port : Yes</li><li>USB Charge Port Amperage : 3.1 Amps (Shared)</li><li>USB Charge Port Quantity : 2</li><li>USB Charge Port Standard : Type A</li><li>USB Charge Port Type COMPUTED : 1 Type A</li><li>USB Charge Port Voltage COMPUTED : 5 VDC</li><li>VA : 1000 VA</li><li>Watts : 600 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Network Protection RJ45 : 1-in / 1-Out (10/100/1000) + PoE Compatible</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1150 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Network Protection RJ45 : 1-in / 1-Out (10/100/1000) + PoE Compatible</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1150 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>Emergency Power Off (EPO) Port : No</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LCD : Multifunction LCD</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Serial Port : 1 Dry Contact</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Personal</li><li>Color : Black</li><li>Form Factor : Mini-Tower</li><li>Material of Construction : Plastic</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778</li><li>CEG Amount : $350000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U1B</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Sealed |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | CP1000PFCLCD |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Certifications & Standards | <ul><li>UL1778</li><li>cUL 107.3</li><li>FCC DOC Class B</li></ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 2 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 6 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Number of Surge-only Outlets | 5 |
| Maximum Operating Temperature | 104°F (40°C) |
| Minimum Operating Temperature | 32°F (0°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Additional Warranty Information | Three-year warranty (including coverage of batteries) |
| Number of Battery & Surge Outlets | 5 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






