
1000VA/600W 1U RACKMOUNT UPS 6 NEMA 5-15R/ NEMA 5-15P/3YR WARR
1000VA/600W 1U RACKMOUNT UPS 6 NEMA 5-15R/ NEMA 5-15P/3YR WARR
Key Features
- Capacity: 1000 VA / 600 W
- Topology: Line Interactive
- Waveform: Simulated Sine Wave
- Output: 120 VAC ± 10%
- Plug type & cord: NEMA 5-15P, 10 ft. cord
- Outlet types: 6 × NEMA 5-15R
- Communication: USB, Relay, SNMP
- Management software: PowerPanel® Business
- Remote management: Yes, with optional RMCARD205
- Warranty: 3 year
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
A rackmount UPS with line interactive topology, the CyberPower Smart App LCD OR1000LCDRM1U provides battery backup (using simulated sine wave output) and surge protection for department servers, workgroup servers, workstations, network devices, and telecom installations without active PFC power supplies. The OR1000LCDRM1U uses Automatic Voltage Regulation (AVR) to correct minor power fluctuations without switching to battery power, which extends battery life. AVR is essential in areas where power fluctuations occur frequently.
This model accepts the RMCARD205 network management card for remote management and control via a standard web browser or network management system. The OR1000LCDRM1U comes with a three-year warranty and a $300,000 Connected Equipment Guarantee.
Tech Specs
| AVR | Yes |
|---|---|
| USB | Yes |
| Alarm | Low Battery |
| Depth | 15.3" |
| Width | 17.1" |
| Height | 1.8" |
| Brand Name | CyberPower |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Rack Height | 1U |
| Serial Port | Yes |
| Battery Life | 6 Year |
Show all 69 specsShow fewer
| Battery Size | 6V |
|---|---|
| Color Family | Black |
| Manufacturer | CyberPower Systems, Inc |
| Product Name | OR1000LCDRM1U Smart App LCD UPS Systems |
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Bypass Switch | Not Provided |
| Energy Saving | GreenPower UPS™ Bypass Technology |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Product Color | Black |
| Product Model | OR1000LCDRM1U |
| Transfer Time | 8 ms |
| Waveform Type | Simulated Sine Wave |
| Product Family | Smart App LCD UPS |
| Product Series | Smart App LCD UPS |
| Input Frequency | 63 Hz |
| Protection Type | AC Surge |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Battery Capacity | 7000 mAh |
| Output Frequency | 60 Hz |
| Package Contents | <ul> <li>Smart App Intelligent LCD OR1000LCDRM1U 1000VA UPS</li> <li>User's Manual</li> <li>Rackmount Brackets</li> <li>USB A+B Type Cable</li> </ul> |
| Application/Usage | Server |
| Battery Chemistry | Lead Acid |
| Country of Origin | China |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Software Included | PowerPanel Business Edition Software |
| Status Indicators | <p><b>On Unit:</b></p><ul><li>Power On</li><li>Wiring Fault</li></ul><p><b>LCD Panel:</b></p><ul><li>Input Voltage</li><li>Output Voltage</li><li>Battery Capacity</li><li>Load Level</li><li>Runtime</li><li>On Battery</li><li>Overload</li><li>Silent Mode</li></ul> |
| Load Capacity (VA) | 1000 VA |
| Network Management | SNMP Manageable |
| Dataline Protection | RJ-45 |
| Emergency Power OFF | No |
| Input Voltage Range | 90 V AC - 140 V AC |
| Number of Batteries | 4 |
| Overload Protection | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Replaceable Battery | Yes |
| Surge Energy Rating | 1150 J |
| EMI/RFI Noise Filter | Yes |
| Load Capacity (Watt) | 600 W |
| Weight (Approximate) | 30.20 lb |
| Additional Information | <li>Energy Saving : GreenPower UPS™ Bypass Technology</li><li>Energy Star Certified : Yes</li><li>UPS Topology : Line Interactive</li><li>Battery Quantity : 4</li><li>Battery Size : 6 V / 7 Ah</li><li>Battery Type : Sealed Lead-Acid Battery</li><li>Hot Swappable : Yes</li><li>Replacement Battery Cartridge : RB0670X4</li><li>Replacement Battery Cartridge Quantity : 1</li><li>Runtime at Full Load : 3 min</li><li>Runtime at Half Load : 13 min</li><li>Typical Recharge Time : 8 Hours</li><li>User Replaceable Battery : Yes</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (cm) : 43.31 x 4.45 x 38.86 (cm)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (in) : 17.05 x 1.75 x 15.30 (in)</li><li>Physical Dimensions - (WxHxD) (mm) : 433 x 44 x 389 (mm)</li><li>Weight (kg) : 13.7</li><li>Weight (lb) : 30.2</li><li>Shipping Dimensions - (WxHxD) (cm) : 51.44 x 15.88 x 53.98 (cm)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, in) : 20.25 x 6.25 x 21.25 (in)</li><li>Shipping - Dimensions (WxHxD, mm) : 514.35 x 158.75 x 539.75 (mm)</li><li>Shipping - Weight (kg) : 17.24</li><li>Shipping - Weight (lb) : 38</li><li>Adjustable Voltage Range : 88 - 144 VAC</li><li>Circuit Breaker : 15 A</li><li>Cord Length : 10 ft (3.0 m)</li><li>Input Frequency Range : 57 Hz - 63 Hz</li><li>Input Plug Type : NEMA 5-15P</li><li>Input Voltage Range : 90 VAC - 140 VAC</li><li>Nominal Input Voltage : 120 VAC</li><li>Plug Style : Right Angle - 45° Offset</li><li>Automatic Voltage Regulation : Single Boost</li><li>On AC WaveForm : Sine Wave</li><li>On Battery Frequency : 60 Hz ± 1%</li><li>On Battery Voltage : 120 VAC ± 10%</li><li>On Battery Waveform : Simulated Sine Wave</li><li>Outlets - Battery & Surge Protected : 4</li><li>Outlets - Surge-Only Protected : 2</li><li>Outlets - Total : 6</li><li>Outlet Type COMPUTED : 6 - NEMA 5-15R</li><li>Output Power Factor : 0.6</li><li>Overload Protection : Internal Circuitry Limiting</li><li>Typical Transfer Time : 8 ms</li><li>USB Charge Port : No</li><li>VA : 1000 VA</li><li>Watts : 600 W</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Network Protection RJ45 : 1-in / 1-Out (10/100/1000)</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1150 J</li><li>EMI/RFI Filtration COMPUTED : Yes</li><li>Network Protection RJ45 : 1-in / 1-Out (10/100/1000)</li><li>Surge Suppression (Joules) : 1150 J</li><li>Audible Alarms : Battery Mode</li><li>HID Compliant USB Port : Yes</li><li>LCD : Multifunction LCD</li><li>LED Indicators : Power On</li><li>Management Cable : USB Cable</li><li>Serial Port : 1 Dry Contact</li><li>SNMP / HTTP Remote Monitoring : Yes - with optional RMCARD205</li><li>Software (Free Download) : PowerPanel® Business</li><li>Form Factor : Rackmount</li><li>Material of Construction : Metal</li><li>Rack Height : 1U</li><li>Operating Elevation : 0 - 10000 ft (0 - 3048 m)</li><li>Operating Relative Humidity : 0 - 95 % (non-condensing)</li><li>Operating Temperature : 32 - 104 °F (0 - 40 °C)</li><li>Storage Elevation : 0 - 50000 ft (0 - 15239 m)</li><li>Storage Relative Humidity : 0 - 95% (non-condensing)</li><li>Storage Temperature : 5 - 113 °F (-15 - 45 °C)</li><li>Environmental : RoHS Compliant</li><li>Safety : UL1778</li><li>CEG Amount : $300000</li><li>Connected Equipment Guarantee : Lifetime</li><li>Extended Warranty Option : WEXT5YR-U2A</li><li>Product Warranty : 3 Year Limited Warranty</li> |
| Battery Characteristics | Maintenance-free |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | OR1000LCDRM1U |
| USB (HID Compliant) Port | Yes |
| Maximum Storage Elevation | 50000 ft |
| Certifications & Standards | <ul><li>FCC Class B certified</li><li>cUL</li><li>UL 1778</li></ul> |
| Backup/Run Time (Full Load) | 3 Minute |
| Backup/Run Time (Half Load) | 13 Minute |
| Maximum Operating Elevation | 10000 ft |
| Manufacturer Website Address | https://www.cyberpowersystems.com/ |
| Number of Surge-only Outlets | 2 |
| Maximum Operating Temperature | 95°F (35°C) |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Additional Warranty Information | <p>CyberPower stands behind its products by offering an industry leading 3-year warranty. CyberPower also has a #1 rated technical support team that will assist you with product, installation, or warranty concerns --- Free of charge.</p> |
| Number of Battery & Surge Outlets | 4 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in UPS from CYBERPOWER and similar brands
More from CYBERPOWER
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






