
WALL SUPPORT KIT 18IN CABLE RUNWAY STRAIGHT AND 90-DEGREE
WALL SUPPORT KIT 18IN CABLE RUNWAY STRAIGHT AND 90-DEGREE
Key Features
- Creates a 90-degree curve for horizontal cable runway applications outside your enclosure or open frame rack.
- Routes bundles overhead to eliminate cable stress and cut cord clutter
- Installs parallel or perpendicular to rack to span aisles or spaces between racks
- Lightweight tubular steel construction designed to fit 18 in. cable runway widths
- Conforms to Cat5e/6/6a standards for high-density network applications
- Compatible with Tripp Lite SmartRack® components for toolless assembly
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cable Runway E-Bend Creates a 90-Degree Gradual Sweep for Horizontal Cable Ladder Runs
The SmartRack SRL90BEND18 allows you to place a curved right angle in your horizontal cable runway application. It connects to your 18-inch cable runway above your rack enclosure or open frame rack to allow flexibility in your overhead cable routing. Install it either parallel or perpendicular to the rack for clean, organized cable routing across an aisle or within a row.
Measures 18 in. Wide with a 33 in. Wide Bend
This cable E-bend conforms to minimum-bend radius requirements (typically four times the cable diameter). It's made from lightweight tubular steel measuring 1.5 x 0.375 inches (38 x 9.5 millimeters). It fits 18-inch (457-millimeter) cable runway widths, and meets Cat5e/6/6a requirements.
Designed for Use with Tripp Lite Rack Cabling Components
The SRL90BEND18 ships fully assembled for connecting right out of the package. It's compatible with Tripp Lite's 18-inch SRCABLELADDER18 and SRLBUTTSPLICE kit for toolless assembly. All Tripp Lite accessories are sold separately.
Typical Applications
- Neatly bundle cable across an aisle or within a row of bayed racks in your data center
System Requirements
- Works with SRCABLELADDER18 and SRLBUTTSPLICE
Tech Specs
| Depth | 2" |
|---|---|
| Width | 33.07" |
| Height | 33.07" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Cable Ladder Runway E-Bend - 90 Degrees, 18 in. Width |
| Product Type | Cable Organizer |
| Compatibility | Tripp Lite SmartRack |
| Product Color | Black |
| Product Model | SRL90BEND18 |
| Package Contents | <ul> <li>Cable Ladder Runway E-Bend - 90 Degrees, 18 in. Width</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
Show all 20 specsShow fewer
| Product Material | Steel |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Cable Manager Type | Cable Ladder Bend |
| Weight (Approximate) | 5.92 lb |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRL90BEND18 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOOLS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


RACK CABLE LADDER RUNWAY E-BEND 90 DEGREES 12IN WIDE

BUTT-SPLICE KIT FOR STRAIGHT AND 90 DEGREE LADDER RUNWAY

CEILING SUPPORT KIT 12IN 18IN CABLE RUNWAY STRAIGHT 90-DEGREE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.