3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS
3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS
Key Features
- Supports data transfer rates up to 5 Gbps
- Nickel-plated connectors with gold-plated contacts
- Data flows both directions simultaneously
- Twisted 28/24 AWG data/power lines
- Backward compatible with earlier USB generations
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The U320-003-BK USB 3.0 SuperSpeed A/A Cable (M/M) connects your computer, laptop or other compatible USB 3.0 device, such as Chromebooks and Surface tablets, to a USB-A peripheral or patch bay with a female port. This three-foot cable supports USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbps, which is ten times faster than USB 2.0. Its bi-directional data interface allows data to flow both directions simultaneously, increasing theoretical bandwidth by ten times for efficient power and little wait-time.
Backward compatible with earlier USB generations, the U320-003-BK features premium foil and braid shielding to deliver reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI interference. Molded nickel-plated connectors with gold-plated copper contacts ensure excellent conductivity. Integral strain relief ensures the cable and connectors last a long time. A rugged PVC jacket protects twisted 28 AWG data lines and 24 AWG power lines.
Tech Specs
| Features | Strain Relief |
|---|---|
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 3 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | USB 3.0 SuperSpeed A/A Cable (M/M), Black, 3 ft |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Compatibility | Microsoft Surface Tablet |
| Product Color | Black |
| Product Model | U320-003-BK |
Show all 29 specsShow fewer
| Shipping Width | 7" |
|---|---|
| Contact Plating | Gold |
| Shipping Height | 0.50" |
| Device Supported | Tablet |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 28/24 AWG |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U320-003-BK |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.92 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

6FT USB 3.0 SUPERSPEED AA CABLE FOR U325 KEYSTONE MOUNT COUPLERS

USB 3.0 ADAPTER CONVERTER USB-A TO USB TYPE C M/F USB-C
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


