6FT USB 3.0 SUPERSPEED AA CABLE FOR U325 KEYSTONE MOUNT COUPLERS
6FT USB 3.0 SUPERSPEED AA CABLE FOR U325 KEYSTONE MOUNT COUPLERS
Key Features
- Supports data transfer rates up to 5 Gbps
- Gold-plated contacts for maximum conductivity and minimum data loss
- Data flows both directions simultaneously
- Twisted 28/24 AWG data/power lines
- Recommended for use with Tripp Lite U325-Series couplers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The U325-006 USB 3.0 SuperSpeed A/A Cable (M/M) connects your computer, laptop or other compatible USB 3.0 device, such as Chromebooks and Surface tablets, to a USB-A peripheral or patch bay with a female port. It's recommended for use with Tripp Lite's U325-000-KP-BK, U325-000-KPA-BK and U325-001-KPA-BK USB 3.0 All-in-One Keystone/Panel Mount Couplers.
This six-foot cable supports USB 3.0 data transfer rates up to 5 Gbps-10 times faster than USB 2.0. Its bi-directional data interface allows data to flow both directions simultaneously, increasing theoretical bandwidth by 10 times for efficient power and little wait-time.
Backward compatible with earlier USB generations, the U325-006 features premium foil and braid shielding to deliver reliable, error-free signal quality and protection from EMI/RFI line noise that can distort or destroy data. Molded nickel-plated connectors with corrosion-resistant gold-plated contacts provide maximum conductivity and minimize data loss. Integral strain relief gives the cable extra flexibility, reduces stress, and helps the cable and connectors move freely without cracking. A rugged PVC jacket protects twisted 28 AWG data lines and 24 AWG power lines.
Features
Connects Your USB Type-A Peripherals to Your Computer
- Recommended for use with Tripp Lite's U325-000-KP-BK, U325-000-KPA-BK and U325-001-KPA-BK USB 3.0 couplers
- Supports data transfer rates up to 5 Gbps
- Bi-directional data interface allows data to flow both directions
- Backward compatible with earlier USB generations
First-Rate Construction for Superior Signal Transfer
- Foil and braid shielding protects against EMI/RFI line noise that can distort or destroy data
- Molded connectors and gold-plated contacts for maximum conductivity and minimum data loss
- Integral strain relief protects cable and connectors from stress and cracking
- Twisted 28/24 AWG data/power lines
- Flexible PVC jacket easy to install in tight spaces
Tech Specs
| Features | Corrosion Resistant |
|---|---|
| Shielding | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Cable Type | USB |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | U325-006 USB 3.0 SuperSpeed A/A Cable (M/M), Black, 6 ft. |
| Product Type | Data Transfer Cable |
| Product Color | Black |
| Product Model | U325-006 |
| Shipping Width | 7" |
Show all 28 specsShow fewer
| Contact Plating | Gold |
|---|---|
| Shipping Height | 0.50" |
| Device Supported | Tablet |
| Connector Plating | Nickel |
| Country of Origin | China |
| Data Transfer Rate | 5 Gbit/s |
| American Wire Gauge | 28/24 AWG |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | U325-006 |
| Connector Type on First End | USB 3.0 Type A - Male |
| Connector Type on Second End | USB 3.0 Type A - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Shipping Weight (Approximate) | 6.40 oz |
| Connector on First End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x USB 3.0 Type A - Male |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

USB 3.0 ADAPTER CONVERTER USB-A TO USB TYPE C M/F USB-C
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

