
TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS
TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS
Key Features
- Safely connects a straight line of wire mesh cable trays along a ceiling, floor or wall
- Allows you more flexibility in routing custom cable management schemes
- Snaps easily into position with no mounting hardware needed
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Toolless Coupler Base Helps You Create Custom Cable Management Schemes
The SmartRack® SRWBTLCPLRBS is a black powder-coated metal coupler for easy installation with your wire mesh cable tray. It connects two straight sections of cable tray to extend your cable management application along the wall, floor or ceiling of your data center, network closet or industrial space. The coupler snaps easily into the wire mesh with no mounting hardware required. Multiple SRWBTLCPLRBS couplers may be needed for wide cable trays. Use with Tripp Lite's SRWBUNVCPLR Coupler Kit (sold separately) to ensure the best connection.
Tech Specs
| Depth | 0.37" |
|---|---|
| Width | 2.17" |
| Height | 2.52" |
| Finishing | Powder Coated |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Line | SmartRack |
| Product Name | Toolless Coupler Base for Wire Mesh Cable Trays |
| Product Type | Mounting Coupler |
| Compatibility | <p><b>Tripp Lite Wire Mesh Cable Trays:</b></p> <ul> <li>SRWB12210STR</li> <li>SRWB12410STR </li> <li>SRWB18410STR </li> <li>SRWB6210STR </li> <li>SRWB6410STR</li> </ul> |
| Product Color | Black |
Show all 23 specsShow fewer
| Product Model | SRWBTLCPLRBS |
|---|---|
| Product Family | SmartRack |
| Device Supported | Cable Tray |
| Package Contents | <ul> <li>Toolless Coupler Base for Wire Mesh Cable Trays</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
| Product Material | Metal |
| Country of Origin | China |
| Weight (Approximate) | 1.06 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRWBTLCPLRBS |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in CBLMGT from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands

TOOLLESS RACEWAY END CAP FOR FIBER ROUTING SYSTEM 120MM 5IN
WALL/FLOOR SPIDER BRACKET FOR WIRE MESH CABLE TRAYS
STANDOFF BASE BRACKET FLOOR MOUNT FOR WIRE MESH CABLE TRAYS
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

RJ45-F MODULAR SERIAL ADAPTER DB9-F STRAIGHT THROUGH WIRING
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.