
RACK CABLE LADDER RUNWAY E-BEND 90 DEGREES 18IN WIDE
RACK CABLE LADDER RUNWAY E-BEND 90 DEGREES 18IN WIDE
Key Features
- Securely connects cable management ladders to the ceiling of your data center
- Compatible with 12 in. and 18 in. straight and 90-degree-bend ladder sections
- Works with all Tripp Lite SmartRack® ladder system accessories and runways
- 5-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cable Ladder Ceiling Support Kit Secures Your Data Center's Runway System
This lightweight SmartRack cable runway ceiling support kit creates a secure point of attachment from the ceiling of your server room or data center to a ladder section. It includes two brackets that connect to the ceiling and two brackets to support the cable runway. Threaded rods and appropriate fasteners are not included. The mounting surface must be able to support the combined equipment load safely. Be sure to use suitable mounting means when installing to cinder block, concrete, drywall or wooden studs. The innovative SRLCEILINGKIT is designed for use with Tripp Lite's SRCABLELADDER, SRCABLELADDER18, SRL90BEND12, SRL90BEND18 and other compatible 12-inch (305-millimeter) and 18-inch (457-millimeter) straight and 90-degree ladder sections.
Tech Specs
| Depth | 3.90" |
|---|---|
| Width | 2.80" |
| Height | 1.97" |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | Ceiling Support Kit for 12 in. or 18 in. Cable Runway, Straight and 90-Degree |
| Product Type | Ceiling Mount |
| Compatibility | <p><b>Tripp Lite SmartRack Cable Ladders:</b></p> <ul> <li>SRCABLELADDER</li> <li>SRCABLELADDER18</li> <li>SRL90BEND12</li> <li>SRL90BEND18</li> </ul> <p></p> |
| Product Color | Black |
| Product Model | SRLCEILINGKIT |
| Device Supported | Cable Ladder |
Show all 20 specsShow fewer
| Package Contents | <ul> <li>2 x Ceiling Brackets</li> <li>2 x Cable Runway Support Brackets</li> <li>Installation Guide</li> </ul> |
|---|---|
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Weight (Approximate) | 11.29 oz |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | SRLCEILINGKIT |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOOLS from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE and similar brands


BUTT-SPLICE KIT FOR STRAIGHT AND 90 DEGREE LADDER RUNWAY

CEILING SUPPORT KIT 12IN 18IN CABLE RUNWAY STRAIGHT 90-DEGREE

WALL SUPPORT KIT 18IN CABLE RUNWAY STRAIGHT AND 90-DEGREE
More from EATON TRIPP LITE SERIES MASTER-POWE
Other products available from this brand

TOOLLESS COUPLER BASE FOR WIRE MESH CABLE TRAYS

3FT USB CABLE USB A TO USB A M/M USB 3.0 SUPERSPEED BLACK 5GBPS

6IN USB EXTENSION CABLE M/F USB 3.0 SUPERSPEED TYPE-A BLACK

LIGHT WALL BRACKET FOR SMALL WIRE MESH CABLE TRAYS
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.