
USB-C TO 3.5 MM AUDIO CABLE
USB-C TO 3.5 MM AUDIO CABLE
Key Features
- Offers exceptional connection and upright compatibility with audio equipment
- Features Mini-phone/USB-C cable type for your convenience and desired usability
- Audio Device device supported for your convenience and better usability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy your music anywhere with a USB-C to 3.5mm audio cable that connects your smartphone to your car speakers or home audio system. No need to buy or keep track of an adapter, now you can connect directly with a single cable. Plug in and press play, your soundtrack is ready.
THE BELKIN DIFFERENCE- Pioneer in technology and innovation for over 35 years
- High-quality materials and construction deliver lasting quality
- Designed to be compatible with most USB-C smartphones
- 2-Year Limited Warranty provides peace of mind
Get reliable audio free of static and sound cutting out, this cable has you covered. A built-in digital to analog converter ensures that you always get high-resolution audio. Enjoy your music with all the depth and detail it's meant to have.
SINGLE CABLE SOLUTIONNo need for adapters to play music from your new USB-C smartphone over your car or home stereo. The USB-C connector plugs into your smartphone while the 3.5mm connector plugs into your stereo. Just plug in to play, it really is that simple.
COMPATIBILITY YOU CAN COUNT ONSmart design ensures compatibility with most USB-C smartphones, so you count on sharp, clear, high-quality sound every time you plug in.
KEY FEATURES AND BENEFITS- Play audio from a USB-C iPad or Android device through your car stereo or home sound system
- Available in 3- and 6-foot lengths to suit any environment
- RockStar™ 3.5mm Audio Cable with USB-C™ Connector
Tech Specs
| Brand Name | Belkin |
|---|---|
| Cable Type | Mini-phone/USB-C |
| Cable Length | 2.95 ft |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | Rockstar |
| Product Name | 3.5mm Audio Cable with USB-C Connector |
| Product Type | Audio Cable |
| Compatibility | <br /><p><b>Google Smartphones:</b></p><li>Pixel 3 XL</li><li> Pixel 3</li><br /><p><b>Samsung Devices:</b></p><li>Galaxy S10</li><li> Galaxy S10+</li><li>Galaxy S10e</li><li>Galaxy S23</li><li>Galaxy S23 Plus</li><li>Galaxy S23 Ultra</li><li>Galaxy Z Flip 5</li><li>Galaxy Z Fold 5</li><li> </li><br /><p><b>Apple Devices:</b></p><li>MacBook Air 15" M2 (2023)</li><li>iPad Pro (11.0")</li><li>iPad Pro (12.9") 2nd Gen</li><li>iPhone 15</li><li>iPhone 15 Plus</li><li>iPhone 15 Pro</li><li>iPhone 15 Pro Max |
| Shipping Width | 1" |
| Shipping Height | 3.99" |
| Device Supported | Audio Device |
| Country of Origin | China |
Show all 21 specsShow fewer
| Manufacturer Part Number | F7U079BT03-BLK |
|---|---|
| Connector Type on First End | USB Type C - Male |
| Connector Type on Second End | Mini-phone Stereo Audio - Male |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Connector Gender on First End | Male |
| Shipping Weight (Approximate) | 1.73 oz |
| Connector Gender on Second End | Male |
| Connector on First End Details | 1 x USB Type C - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x Mini-phone Stereo Audio - Male |
Related Products
More in USB from BELKIN MOBILE and similar brands
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






