
24W BOOST CHARGE DUAL USB-A CAR CHARGER + USB-A TO USB-C CABLE
24W BOOST CHARGE DUAL USB-A CAR CHARGER + USB-A TO USB-C CABLE
Key Features
- An essential power solution
- 4.80 A helps your device charge quickly
- 24 W maximum output power for maximum dependability and added productivity
- Smartphone device supported according to your requirements with maximum productivity
- 3.30 ft cable length for faster, efficient execution of mounting to ensure maximum reliability
- USB Type-C interface provides a quick, worry-free charging experience with maximum dependability
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DUAL PORT CHARGING ON THE GO
Charge two devices simultaneously with our Dual USB-A Car Charger. This compact charger offers faster-than-standard charging speeds and an LED indicator to let you know when it's connected to a power source. A cable is included, so you can get charging right away.
FASTER CHARGING FOR TWO DEVICES
Simply plug into your vehicle's power socket to start charging. You'll have a combined power of 24 watts (4.8 amps), with each port offering 12 watts of quick and safe power that's faster than a standard 5-watt charger.
READY TO CHARGE WITH CABLE INCLUDED
A 1-meter/3.3-foot USB-A to USB-C cable is included to have you charging your device without delay. It's USB-IF certified to assure long-lasting connectivity.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Features | Compact |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Cable Length | 3.30 ft |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Dual USB-A Car Charger 24W + USB-A to USB-C Cable |
| Product Type | Auto Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>iPhone 14</li> <li>iPhone 14 Pro</li> <li>iPhone 14 Plus</li> <li>iPhone 14 Pro Max</li> <li>iPhone SE 2nd Gen</li> <li>Galaxy S24</li> <li>Galaxy S24+</li> <li>Galaxy S24 Ultra</li> </ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Output Voltage | 5 V DC |
Show all 19 specsShow fewer
| Device Supported | Smartphone |
|---|---|
| Package Contents | <li>BoostCharge Dual USB-A Car Charger 24W + USB-A to USB-C Cable</li><li>1m/3.3ft USB-A to USB-C Cable</li> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Maximum Output Power | 24 W |
| Maximum Output Current | 4.80 A |
| Manufacturer Part Number | CCE001BT1MBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in USB from BELKIN MOBILE and similar brands
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






