20W USB-C PPS WALL CHARGER
20W USB-C PPS WALL CHARGER
Key Features
- Safe and fast charger for a wide range of devices including iPhone, iPad, Samsung Galaxy, Google, and more
- USB-C PD 3.1 certified with PPS
- Dual charging technologies deliver optimum power to the device it's connected to, up to 20W
- Fast charge an iPhone 13 from 0-50% in 28 minutes??
- Fast charge a Samsung Galaxy S22 from 0-50% in 26 mins‡?
- Portable, flat-to-wall design with foldable prongs (US only)??
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Fast Charging for Your Latest Devices
This compact 20-watt?wall?charger with USB-Power Delivery means fast charging for your USB-PD-enabled devices. PPS technology detects the connected device and negotiates the right amount of power needed for the ideal charge. Purposefully designed to be travel-friendly, this pocket-sized charger easily fits to any environment at home or when you're out and about.
Fast Charging for Your iPhone
Fast Charge an iPhone 12 or 13?from 0-50% in only 28 minutes?.
Fast Charging for Your Galaxy
Fast Charge a Samsung S21+ from?0-50% in only 26 minutes?.
Universal Compatibility
Power Delivery PPS?technology supports fast charging?of most USB-C PD-enabled devices.
Keep Your Device Safe
Get safe, reliable, and optimal charging with the integrated USB Power Delivery?3.1 chipset. Connect worry-free with built-in protection against over and under voltage, high temperatures and power surges.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Features | Surge Protection |
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge USB-C® Wall Charger 20W |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>Apple AirPods Pro 2nd gen</li> <li>iPhone 15</li> <li>iPhone 15 Pro</li> <li>iPhone 15 Plus</li> <li>iPhone 15 Pro Max</li> <li>iPhone 14</li> <li>iPhone 14 Pro</li> <li>iPhone 14 Plus</li> <li>iPhone 14 Pro Max</li> <li>Galaxy S23</li> <li>Galaxy S23 Plus</li> <li>Galaxy S23 Ultra</li> <li>Galaxy S24</li> <li>Galaxy S24+</li> <li>Galaxy S24 Ultra</li> </ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Device Supported | USB Type C Device |
| Country of Origin | Indonesia |
Show all 16 specsShow fewer
| Maximum Output Power | 20 W |
|---|---|
| Weight (Approximate) | 3.17 oz |
| Manufacturer Part Number | WCA006DQWH |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in PWROPT from BELKIN MOBILE and similar brands
20W CAR CHARGER STANDALONE BLK 03-RETAIL BOX

30W USB-C CAR CHARGER CAR CHARGER WITH PPS TECHNOLOGY BLA

DUAL USB-A WALL CHARGER 12W X2 WHT
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



