24W BOOST CHARGE DUAL USB-A CAR CHARGER
24W BOOST CHARGE DUAL USB-A CAR CHARGER
Key Features
- Stop worrying about charging of your mobile devices, keep this auto adapter in the vehicle
- Up to 24 W maximum power output
- USB Type A Device device supported according to your requirements with maximum productivity
- Delivers 5 V DC to ensure that your device is always ready to use
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DUAL PORT CHARGING ON THE GO
Charge two devices simultaneously with our Dual USB-A Car Charger. This compact charger offers faster-than-standard charging speeds and an LED indicator to let you know when it's connected to a power source.
FASTER CHARGING FOR TWO DEVICES
Simply plug into your vehicle's power socket to start charging. You'll have a combined power of 24 watts (4.8 amps), with each port offering 12 watts of quick and safe power that's faster than a standard 5-watt charger.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Features | LED Indicator |
| Brand Name | Belkin |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Dual USB-A Car Charger 24W |
| Product Type | Auto Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>iPhone 14</li> <li>iPhone 14 Pro</li> <li>iPhone 14 Plus</li> <li>iPhone 14 Pro Max</li> <li>iPhone 12</li> <li>iPhone 12 mini</li> <li>iPhone 12 Pro</li> <li>iPhone 12 Pro Max</li> <li>iPhone 13 Series</li> <li>Galaxy S21 Series</li> <li>Galaxy S22 Series</li> <li>Galaxy S23</li> <li>Galaxy S23 Plus</li> <li>Galaxy S23 Ultra</li> </ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Device Supported | USB Type A Device |
| Country of Origin | Vietnam |
Show all 15 specsShow fewer
| Maximum Output Power | 24 W |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CCB001BTBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Related Products
More in HEADST from BELKIN MOBILE and similar brands
SOUNDFORM RISE TRUE WL EARBUDS WHITE 03-RETAIL BOX

AVID AE-215 LIGHTWEIGHT 1 USE EARBUD WITH SILICONE EAR TIPS

IN THE EAR EARBUDS BLACK
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



