
36W BOOST CHARGE DUAL USB-C CAR CHARGER
36W BOOST CHARGE DUAL USB-C CAR CHARGER
Key Features
- Stop worrying about charging of your mobile devices, keep this auto adapter in the vehicle
- Up to 36 W maximum power output
- Smartphone device supported according to your requirements with maximum productivity
- USB Type-C interface allows quick transmission of data, dependable charging at a higher rate for your convenience
- Delivers constant 5 V DC for smooth functioning & charging of the device
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
DUAL FAST CHARGING ON THE GO
Fast charge two phones simultaneously on the go. 18W of dedicated power per USB-C® port means you get fast charging for any USB Power Delivery-enabled device when paired with any USB-C cable. Fast charge an iPhone 8 or later up to 50% in 30 minutes, a Google Pixel 2 or 2XL up to 50% in 37 minutes, and an iPad Pro up to 50% in 60 minutes.
TWO 18W PORTS KEEP YOU CHARGEDIt's easier than ever for you and your copilot to stay charged with 18W of dedicated power for each port. From a carpool commute to a cross-country road trip, you can keep the entire crew powered with dual fast-charging ports.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Belkin |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Product Line | BoostCharge |
| Product Name | BoostCharge Dual USB-C Car Charger 36W |
| Product Type | Auto Adapter |
| Compatibility | <ul> <li>iPad 9th gen</li> <li>iPad mini 6th Gen</li> <li>Apple Watch Series 5</li> <li>Google Pixel 4</li> <li>iPad (9.7")</li> <li>iPhone 14</li> <li>iPhone 14 Pro</li> <li>iPhone 14 Plus</li> <li>iPhone 14 Pro Max</li> <li>iPhone 11</li> <li>iPhone 11 Pro</li> <li>iPhone 11 Pro Max</li> <li>iPhone 12</li> <li>iPhone 12 mini</li> <li>iPhone 12 Pro</li> <li>iPhone 12 Pro Max</li> <li>iPhone 13</li> <li>iPhone 13 mini</li> <li>iPhone 13 Pro</li> <li>iPhone 13 Pro Max</li> <li>iPhone 8</li> <li>iPhone 8 Plus</li> <li>iPhone SE 2nd Gen</li> <li>iPhone X</li> <li>iPhone XR</li> <li>iPhone XS</li> <li>iPhone XS Max</li> <li>Galaxy S21 5G</li> <li>Galaxy S21+ 5G</li> <li>Galaxy S21 Ultra 5G</li> <li>Galaxy S23</li> <li>Galaxy S23 Plus</li> <li>Galaxy S23 Ultra</li> <li>Galaxy Note 10</li> <li>Galaxy Note 10+</li> <li>Sony Xperia 10 Series</li> <li>Sony Xperia 1 Series</li> <li>Sony Xperia 5 Series</li> <li>Sony Xperia 8 Series</li> <li>Sony Xperia Ace Series</li> <li>Sony Xperia PRO Series</li> <li>GOGLPXL3</li> <li>Galaxy S24</li> <li>Galaxy S24+</li> <li>Galaxy S24 Ultra</li> </ul> |
| Fast Charging | Yes |
| Output Voltage | 5 V DC |
| Device Supported | Smartphone |
| Country of Origin | Vietnam |
Show all 15 specsShow fewer
| Maximum Output Power | 36 W |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | CCB002BTBK |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in USB from BELKIN MOBILE and similar brands
More from BELKIN MOBILE
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






