TP USB-C DOCK 135W ADAPTER
TP USB-C DOCK 135W ADAPTER
Key Features
- One Dock. No Limits: Engineered for performance, the ThinkPad Universal USB-C Dock quickly pays for itself with increased productivity, enhanced dynamic power charging to Notebook, max 100W charging. If you can think it, your dock can do it
- One Cable. No Hassle: With 11+ thoughtfully placed ports, the ThinkPad Universal USB-C Dock delivers unmatched performance while decluttering your desk
- Entire Fleet. One Manager: The ThinkPad Universal USB-C Dock comes packed with basic and advanced solutions engineered to make managing an entire fleet of docks effortlessly efficient. It could support traditional IT tools like: PXE boot, WOL, and MAC address Pass Through on ThinkPad Notebooks, but also provide silent firmware updates. Silent reboots. Remote device queries. It's an IT manager's dream
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ThinkPad Universal USB-C Dock is a welcome innovation docking solution that takes users beyond tradition and into the realm of limitless potential. Experience universal compatibility with dynamic power charging max as 100 W to notebooks, automated firmware updates and next-level plug-and-play. Everything you'd want from the future of docking is here. It's perfect for mixed PC environments too, giving user's the freedom to connect any PC that supports industry standards of USB-C connectivity
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.15" |
| Height | 1.21" |
| Features | Plug and Play |
| Brand Name | Lenovo |
| USB Type-A | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Desktop |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkPad |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Name | ThinkPad Docking Station |
|---|---|
| Product Type | Docking Station |
| Product Color | Black |
| Host Interface | USB Type C |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Device Supported | Monitor |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul><li> ThinkPad Docking Station</li><li> 135W Power Adapter</li></ul> |
| Power Source Type | Power Adapter |
| USB Type-C Detail | 1 x USB-C 3.2 Gen 2 |
| USB Power Delivery | 100W |
| Charging Capability | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Management Features | Wake-on-LAN |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 13.69 oz |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Screen Mode Supported | 4K UHD |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | 40AY0135US |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
Related Products
More in NB-DOC from LENOVO OPTIONS and similar brands
ALUMINUM LAPTOP STAND

USB-C 4 IN 1 HUB GEN2

TP UNIVERSAL USB-C DOCK -US
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



