LENOVO OPTIONS
THINKCENTRE TINY POWER CAGE
$18.86
USB-C 4 IN 1 HUB GEN2
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
A portable hub with fixed Type-C cable, an useful extension adapter that enables customers to easily connect to an external monitor, wired network, and USB device.
Top Features
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 2.52" |
| Height | 0.51" |
| Brand Name | Lenovo |
| USB Type-A | Yes |
| Form Factor | Portable |
| Color Family | Gray |
| HDMI Version | 2 |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Package Type | Retail |
| Product Name | USB-C 4 in 1 Hub Gen2 |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | <p><b>Lenovo Notebooks:</b></p><ul><li>Legion Pro 7 16AFR10H</li><li>Legion Y700 Series - Legion Pro 7 16ADR10H</li></ul> |
|---|---|
| Product Color | Luna Gray |
| Host Interface | USB Type C |
| Device Supported | Notebook |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 1.94 oz |
| Screen Mode Supported | 4K @ 60Hz |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | GX91R64790 |
| Total Number of USB Ports | 2 |
| Maximum Data Transfer Rate | 640 MB/s |
| Number of USB Type-A Ports | 2 |
| Operating System Supported | Windows 10 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Number of Displays Supported | 2 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Type-A Ports | 2 |
More in NB-DOC from LENOVO OPTIONS and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.