TP UNIVERSAL USB-C DOCK -US
TP UNIVERSAL USB-C DOCK -US
Key Features
- One Dock. No Limits:
- Ideal for both office-based and remote working, it's an IT manager's dream-critical firmware updates are installed automatically and traditional IT tools, such as PXE boot, WOL, and MAC Address Pass Through, are also supported
- One Cable. No Clutter:
- ThinkPad Universal USB-C Dock lets you savour blazing-fast data transfers, rapidly charge USB-C notebooks, and plug and play displays and other PC accessories. What's more, this advanced one-cable docking solution gives you more desk-space to work and play with
- One Remote Workforce. No Problem:
- Whether end users are in the office, hot-desking, or working from home, IT managers can remotely and securely gather key information about the dock and its attached devices-with minimal interruption to the user's workflow
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The ThinkPad Universal USB-C Dock is a welcome innovation docking that takes users beyond tradition and into the realm of limitless potential. Experience universal compatibility with dynamic power charging max as 100w to notebooks, Automated firmware updates, Next-level plug-and-play. Everything you'd want from the future of docking is here. It's perfect for mixed PC environments too, giving user's the freedom to connect any USB Type C industray standard Notebooks.
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 3.15" |
| Height | 1.21" |
| Brand Name | Lenovo |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkPad |
| Product Name | ThinkPad Universal USB-C Dock |
| Product Type | Docking Station |
| Compatibility | Lenovo ThinkPad Notebook |
| Host Interface | USB Type C |
Show all 35 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Device Supported | Notebook |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Package Contents | <ul> <li>ThinkPad Universal USB-C Dock</li> <li>90W AC Power Adapter</li> <li>Power Cord</li> <li>Pubs</li> <li>Cable</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 / Each |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C |
| Brand Compatibility | Lenovo |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Weight (Approximate) | 11.99 oz |
| Number of RJ-45 Ports | 1 |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160 |
| Number of DisplayPorts | 2 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Manufacturer Part Number | 40AY0090US |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Operating System Supported | Windows |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Number of Displays Supported | 3 |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
Related Products
More in NB-DOC from LENOVO OPTIONS and similar brands
ALUMINUM LAPTOP STAND

USB-C 4 IN 1 HUB GEN2
TP USB-C DOCK 135W ADAPTER
More from LENOVO OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



