THINKCENTRE NEO 50Q G4 I5-13420H 16GB 256GB SSD W11P
THINKCENTRE NEO 50Q G4 I5-13420H 16GB 256GB SSD W11P
Key Features
- Windows 11 Pro, English
- Integrated Intel UHD Graphics
- 256GB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- 1x 16GB SODIMM DDR4-3200
- Intel Core i5-13420H, 8C (4P + 4E) / 12T, P-core up to 4.6GHz, E-core up to 3.4GHz, 12MB Intel Smart Cache
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
ThinkCentre | Neo Series | Time-honored yet future-ready
Classic meets modern with these powerful, smart, and stylish desktop and all-in-one PCs. Easy to manage and energy efficient, they're ideal for the modern workplace, wherever that may be. Made with eco-friendly technology and materials, including recycled plastic packaging, they're everything a forward-looking business needs.
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Chipset | Intel |
| Features | Security Slot |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tiny |
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
Show all 73 specsShow fewer
| Product Line | ThinkCentre |
|---|---|
| Product Name | ThinkCentre neo 50q Gen 4 12LN000BUS |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2023 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Black |
| Product Model | 12LN000BUS |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 32 GB |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | ThinkCentre neo 50q Gen 4 |
| Product Series | neo 50q Gen 4 |
| Processor Model | i5-13420H |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li> ThinkCentre neo 50q Gen 4 12LN000BUS</li><li> Keyboard</li><li> Mouse</li><li> Power Adapter</li><li> Vertical Stand</li></ul> |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® 3.2 Gen 2 (support data transfer and 5V@0.9A charging) |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Systems Management | No vPro Support |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.45 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 12LN000BUS |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | UHD Graphics |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Gold (EPEAT Gold) |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 7 (ErP Lot 7) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 90 W |
| Total Number of Memory Slots | 2 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Additional Warranty Information | 1-year, Onsite |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 8.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 3 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DESKTP from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands
DESKTOP TC M90Q GEN 6 U5225 32G 512G W11

THINKCENTRE M90Q GEN 6 INTEL CO CORE ULTRA 5 235 VPRO E-CORES UP TO

THINKCENTRE M90Q GEN 6 INTEL CO CORE ULTRA 7 265 VPRO E-CORES UP TO
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand

THINKCENTRE NEO 50Q QC X1-26-10 ARM ENG 2.97G 16GB 256GB SSD W11P

M75Q GEN5 AMD RYZEN5 PRO 8500GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X512GB SSD

M75Q GEN5 AMD RYZEN 3 PRO 8300 GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X256GB SSD

M75S GEN 5 AMD RYZEN 5 PRO 8500G WIN11 PRO64 16.0GB 1X512GBSSD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.