
DESKTOP TC M90Q GEN 6 U5225 16G 512G W11
DESKTOP TC M90Q GEN 6 U5225 16G 512G W11
Key Features
- Featuring Intel AI Boost, Core Ultra 5 processor accelerates on-device AI, smart productivity, and creative workflows
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Tiny form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- Bluetooth ensures stable wireless communication by minimizing interference from nearby devices for consistent and reliable connectivity
- Ethernet connectivity enables fast and stable network access, allowing seamless printer sharing and efficient resource management
- 20 MB L3 cache boosts Desktop Computers processing power through faster and more efficient data access while remaining cost-effective
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Tech Specs
| Chipset | Intel |
|---|---|
| L3 Cache | 20 MB |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Form Factor | Tiny |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Name | ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Wireless LAN | Yes |
Show all 41 specsShow fewer
| Product Color | Black |
|---|---|
| Product Model | 13AC0039US |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | ThinkCentre M90q Gen 6 |
| Product Series | M90q Gen 6 |
| Processor Model | 225 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0039US Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Manufacturer Part Number | 13AC0039US |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Solid State Drive Interface | PCI Express 4.0 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 135 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | <ul>3 Year On-site</ul> |
| Solid State Drive Configuration | 1 x 512GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in DESKTP from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands

DESKTOP TC M90Q GEN 6 U5225 32G 512G W11

THINKCENTRE M90Q GEN 6 INTEL CO CORE ULTRA 5 235 VPRO E-CORES UP TO

THINKCENTRE M90Q GEN 6 INTEL CO CORE ULTRA 7 265 VPRO E-CORES UP TO
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


