THINKCENTRE NEO 50Q QC X1-26-10 ARM ENG 2.97G 16GB 256GB SSD W11P
THINKCENTRE NEO 50Q QC X1-26-10 ARM ENG 2.97G 16GB 256GB SSD W11P
Key Features
- Power through tasks with Copilot+ PC desktops, featuring AI acceleration for Recall, Cocreator, and real-time productivity enhancements
- Snapdragon X processor is engineered for mobility with all-day battery life, AI-first architecture, and Windows 11 ARM optimization for smooth, secure computing
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, desktop computer delivers upgradeable performance for media creation and demanding workloads
- Windows 11 Pro OS enhances productivity and creativity by offering a stable, intuitive, and responsive computing environment
- Qualcomm Adreno GPU shared graphic card supports smooth performance in basic visual tasks through dynamic memory allocation
- Wireless LAN enables fast wireless connectivity for quicker data sharing and improved network efficiency
- Tiny form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Chipset | Qualcomm |
| Features | Security Slot |
| L3 Cache | 30 MB |
| NPU Name | Hexagon |
| Bluetooth | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Copilot+ PC | Yes |
| Energy Star | Yes |
Show all 69 specsShow fewer
| Form Factor | Tiny |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 8448 MHz |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Name | ThinkCentre neo 50q QC 13C8000YUS Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Product Color | Eclipse Black |
| Product Model | 13C8000YUS |
| TCO Certified | Yes |
| Processor Core | Octa-core (8 Core) |
| Processor Type | Snapdragon X |
| Product Family | ThinkCentre neo 50q QC |
| Product Series | neo 50q QC |
| NPU Performance | 45 TOPS |
| Processor Model | X1-26-100 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | No |
| NPU Manufacturer | Qualcomm |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkCentre neo 50q QC 13C8000YUS Desktop Computer</li><li>USB, Calliope</li><li>USB Calliope Mouse</li><li>65W 89% Adapter</li></ul> |
| Memory Technology | LPDDR5X |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 10Gbps / USB 3.2 Gen 2), with data transfer and 5V@0.9A charging |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 3 GHz |
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Weight (Approximate) | 2.49 lb |
| Keyboard Localization | English (US) |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Qualcomm |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 13C8000YUS |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Graphics Controller Model | Adreno GPU |
| Limited Warranty Duration | 1 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 6 |
| Graphics Memory Technology | LPDDR5X |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 3 |
| Number of USB 2.0 Ports (Rear) | 2 |
| Additional Warranty Information | 1-year, Onsite |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Graphics Controller Manufacturer | Qualcomm |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SFF from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands

M75Q GEN5 AMD RYZEN5 PRO 8500GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X512GB SSD

M75Q GEN5 AMD RYZEN 3 PRO 8300 GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X256GB SSD
NEO50A 27 GEN5 INTELCORE I5-134 I5-13420H W11 PRO64 16.0GB 1X256GB
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

