
THINKCENTRE M90Q GEN 6 INTEL CO CORE ULTRA 9 285 VPRO E-CORES UP TO
THINKCENTRE M90Q GEN 6 INTEL CO CORE ULTRA 9 285 VPRO E-CORES UP TO
Key Features
- Powered by hybrid architecture and integrated NPU, Core Ultra 9 processor enhances multitasking, simulations, and AI-enhanced productivity
- With 32 GB of memory, run multiple demanding apps at once without lag, ideal for multitasking, content creation, and virtualization
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Tiny form factor ensures structural integrity and consistent performance
- Bluetooth offers low-power wireless data transfer using energy-efficient protocols designed to extend battery life and maintain consistent performance
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
- Security Slot feature enhances operational throughput and workflow efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PREMIUM PERFORMANCE, SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Tech Specs
| Depth | 7.2" |
|---|---|
| Width | 7" |
| Height | 1.4" |
| Chipset | Intel Q870 |
| Features | Tool-less Access |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
| Form Factor | Tiny |
| HDMI (Rear) | Yes |
Show all 72 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 5600000 MHz |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Name | ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0026US |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Q870 |
| Product Color | Black |
| Product Model | 13AC0026US |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Optional Ports | <p><b>Details regarding optional ports aggregated from the information available for this product's family/series.</b></p><p><b>Optional Rear Ports</b></p><ul><li>1x DP</li></ul> |
| Processor Core | Tetracosa-core (24 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 9 |
| Product Family | ThinkCentre M90q Gen 6 |
| Product Series | M90q Gen 6 |
| Processor Model | 285 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkCentre M90q Gen 6 13AC0026US</li><li>AC Adapter</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li><li>Vertical Stand</li></ul> |
| Wi-Fi Generation | Wi-Fi 6E |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 24 |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Systems Management | Intel vPro Enterprise |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5.60 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 32GB |
| Weight (Approximate) | 2.95 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 13AC0026US |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | TCO Certified 10.0 |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 230 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 1 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 5 |
| Additional Warranty Information | <p><b>Base Warranty</b> </p><ul><li>3-year, Onsite</li></ul> |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 2x2 Type-C Ports | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in DESKTP from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



