
THINKCENTRE M70T ULTRA 5 235 4.4G 6GB 512GB W11P
THINKCENTRE M70T ULTRA 5 235 4.4G 6GB 512GB W11P
Key Features
- Optimized for Copilot+ PCs, Core Ultra 5 processor supports generative AI, fast resume, and intelligent system tuning
- 16 GB of memory powers immersive gaming with fast load times, fluid frame rates, and seamless handling of resource-intensive titles
- 512 GB SSD offers fast data access and sufficient capacity for storing media libraries and essential files without compromising system speed
- Desktop Computer offers easy internal access for hardware upgrades, allowing users to expand memory, storage, or graphics capabilities with minimal effort
- Windows 11 Pro OS comes equipped with a full suite of creative and productivity tools while efficiently managing hardware for a smooth user experience
- Lets you conveniently connect to the wireless LAN, supporting stable internet connectivity and efficient online operations
- Tower form factor allows easy upgrades and customization with ample space for high-performance components and future expansion
- Bluetooth ensures stable wireless communication by minimizing interference from nearby devices for consistent and reliable connectivity
- DVD-Writer supports multi-format read and write for DVDs and CDs enabling reliable data backup and legacy media playback
- Gigabit Ethernet offers up to 10x faster data transfer than standard Ethernet for high-speed server and network connectivity
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
PREMIUM PERFORMANCE, | SOLID RELIABILITY
Whether you run a small business or the IT department of a massive enterprise, you can have confidence in these desktop PCs' reliability, ease of use and productivity - not to mention their green appeal. Choose from multiple form factors, then let these tools of business do the rest
Tech Specs
| Depth | 11.7" |
|---|---|
| Width | 5.7" |
| Height | 13.6" |
| Chipset | Intel Q870 |
| Features | Security Slot |
| L3 Cache | 24 MB |
| NPU Name | AI Boost |
| Bluetooth | Yes |
| AI-powered | Yes |
| Brand Name | Lenovo |
| Drive Type | SSD |
| Energy Star | Yes |
Show all 79 specsShow fewer
| Form Factor | Tower |
|---|---|
| HDMI (Rear) | Yes |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Memory Speed | 5600 MHz |
| Product Line | ThinkCentre |
| Product Name | ThinkCentre M70t Gen 6 12YH001NUS Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
| Release Year | 2025 |
| Wireless LAN | Yes |
| Chipset Model | Q870 |
| Product Color | Black |
| Product Model | 12YH001NUS |
| TCO Certified | Yes |
| Maximum Memory | 128 GB |
| Processor Core | Tetradeca-core (14 Core) |
| Processor Type | Core Ultra 5 |
| Product Family | ThinkCentre M70t Gen 6 |
| Product Series | M70t Gen 6 |
| NPU Performance | 13 TOPS |
| Processor Model | 235 |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 16 GB |
| vPro Technology | Yes |
| NPU Manufacturer | Intel |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ThinkCentre M70t Gen 6 12YH001NUS Desktop Computer</li><li>USB Traditional Keyboard</li><li>USB Calliope Mouse</li></ul> |
| Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Processor Threads | 14 |
| USB Type-C Detail | 1x USB-C® (USB 5Gbps / USB 3.2 Gen 1), with 15W charging |
| DisplayPort (Rear) | Yes |
| Optical Drive Type | DVD-Writer |
| USB Type-C (Front) | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Maximum Turbo Speed | 5 GHz |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Memory Configuration | 1 x 16GB |
| Processor Generation | 2nd Gen |
| Weight (Approximate) | 12.57 lb |
| Keyboard Localization | English |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Optical Media Supported | DVD±RW |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | 12YH001NUS |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 3 Year |
| Operating System Language | English |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 9 |
| Graphics Memory Technology | DDR5 SDRAM |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 x4 |
| Energy Efficiency Compliance | Energy-related Products Directive Lot 3 (ErP Lot 3) |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Total Number of Memory Slots | 4 |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 6 |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Ports | 2 |
| Additional Warranty Information | 3-year, Onsite |
| Energy Efficiency Certification | ENERGY STAR 9.0 |
| Number of Occupied Memory Slots | 1 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| Number of DisplayPort Outputs (Rear) | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in TOWER from LENOVO TOPSELLER DT and similar brands
More from LENOVO TOPSELLER DT
Other products available from this brand

THINKCENTRE NEO 50Q QC X1-26-10 ARM ENG 2.97G 16GB 256GB SSD W11P

THINKCENTRE NEO 50Q G4 I5-13420H 16GB 256GB SSD W11P

M75Q GEN5 AMD RYZEN5 PRO 8500GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X512GB SSD

M75Q GEN5 AMD RYZEN 3 PRO 8300 GE WIN11 PRO 64 16.0GB 1X256GB SSD
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.
