POLY ENCOREPRO 320 STEREO USB-A HEADSET TAA
POLY ENCOREPRO 320 STEREO USB-A HEADSET TAA
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- These supra-aural EncorePro offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The 320 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type A host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz10 kHz for a full-spectrum listening experience
- Synthetic Leather ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Comfort. Reliability. Value.
Clarity, comfort, and value-in one headset.MeetthePoly EncorePro 300Series.With reliable, durable headsets that fit any budget. All-day comfort for the teams that wear them,too.Yes, you can have it all in a contact center headset.
Flexible noise-canceling microphone boom
Give your teams and customers high-quality audio with a flexible noise-cancelling microphone
Voice-optimized frequency response for clearer conversations
Create better and clearer conversations with voice-optimized frequency response.
Unique dynamic mute alert
Benefit from the only dynamic mute alert in this class of headsets, which verbally signals agents instantly if they're speaking while muted.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Passive Noise Cancellation |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 0.22" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 7.18 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | EncorePro |
| Product Name | EncorePro 320 Stereo USB-A Headset TAA |
Show all 37 specsShow fewer
| Product Type | Headset |
|---|---|
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 320 |
| TAA Compliant | Yes |
| Host Interface | USB Type A |
| Product Family | EncorePro 300 |
| Product Series | 300 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li> EncorePro 320 Stereo USB-A Headset TAA</li><li> User guide</li></ul> |
| Application/Usage | Voice Call |
| Earpiece Controls | Mute |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Weight (Approximate) | 3.68 oz |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 767G0AA |
| Operating System Platform | Windows |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WIRDHD from HP POLY HEADSETS and similar brands

POLY BW 5210 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A

POLY BW 5220 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A

POLY SAVI 8210 HEADSET AND CHARGING CRADLE-US
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



