POLY BW 3210 MONO USB-C HS USB-C/A
POLY BW 3210 MONO USB-C HS USB-C/A
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design offers comfortable listening for longer durations without discomfort
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The 3210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- USB Type C host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Synthetic Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Call/Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an effortless user experience
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Freedom to work your way
The Blackwire 3200 Series provides a quality audio experience in a headset that's built for enterprise needs. With a sleek design and flexible microphone boom for a customizable fit, what's not to love?
Poly signature audio quality
Experience the high-quality audio you expect from Poly with a headset that offers PC wideband, a noise-canceling mic, and hi-fi stereo sound options. Dynamic EQ optimizes call quality and automatically adjusts the settings for listening to multimedia.
Long-lasting comfort and portability
Relax while you talk knowing your headset is secure- lightweight metal headband offers durability plus a custom fit. Leatherette ear cushions fold flat for easy portability.
Advanced connectivity
Ideal for managing calls on your PC, mobile phone, or tablet combined with the comfort and durability of a corded headset for greater flexibility.
Features | Enhanced call quality
Dynamic EQ optimizes the quality of your voice on calls, and automatically adjusts the EQ settings when you want high-quality sound for listening to music or for multimedia playback.
Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices with a USB Type-C® cord and tethered USB-A adapter.
Wearing style
Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open. Lightweight design A lightweight metal headband offers durability and a comfortable custom fit.
Simple call management
Use the intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute to simplify call management. Conveniently placed indicator lights provide helpful but unobtrusive user call, mute, and volume status.
Optimized for communications platforms
An IT manager's dream, this headset was created for communication and is optimized and certified to work with top virtual meeting providers.
Tech Specs
| Depth | 1.3" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 7" |
| Packing | Box |
| Features | Flexible |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Poly |
| Cable Type | USB-C Cable |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.10" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 5.20 ft |
Show all 41 specsShow fewer
| Color Family | Black |
|---|---|
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Blackwire |
| Product Name | Blackwire 3210 Monaural USB-C Headset +USBC/A Adapter |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 3210 |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Blackwire 3200 |
| Product Series | 3200 |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Music |
| Earpiece Controls | Mute |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Platform Supported | Mac |
| Adjustable Headband | Yes |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Weight (Approximate) | 2.26 oz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 8X214AA |
| Operating System Platform | Windows |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Weight (Approximate) with Cable | 3.42 oz |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WIRDHD from HP POLY HEADSETS and similar brands

POLY BW 5210 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A

POLY BW 5220 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A

POLY SAVI 8210 HEADSET AND CHARGING CRADLE-US
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



