POLY BW 5210 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A
POLY BW 5210 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- On-ear earpiece design ensures convenience and dependable performance for everyday listening needs
- These supra-aural Blackwire offer the comfort of portability without compromising audio quality
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- The 5210 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Wear it well
The Blackwire 5200 Series fits your busy workday. Ergonomically designed for long lasting comfort. And with the easy-to-use connectivity you can work on a variety of devices throughout the day.
Get great sound
Tune out the inevitable workplace distractions with a headset full of features - soft, conforming ear cushions that provide passive noise canceling and a precisely tuned microphone masks nearby conversations.
Enjoy long lasting comfort
Your ears will thank you, especially after long conference calls. This headset is built to stay comfortable. Adjust it to fit the way you work. Need to move locations? The headset folds up for easy portability in the carrying case.
Features | Connectivity options
Enhanced connectivity for your devices: USB-C cord with tethered USB-A adapter for PC and 3.5 mm for mobile or tablet connectivity.
Comfort and durability
Ultra-soft leatherette ear cushion(s) wrapped around pillow-soft memory foam provide long lasting comfort. A lightweight cushioned metal headband offers durability and a comfortable custom fit.
Wearing style
Monaural wearing style for those who prefer to leave one ear open.
Simple call management
Use the intuitive inline controls to answer/end calls, control volume, and mute to simplify call management. Conveniently placed indicator lights provide helpful but unobtrusive user call, mute, and volume status.
Audio quality
Premium PC wideband audio with noise-canceling microphone and Digital Signal Processing (DSP) for a more natural voice sound.
Enhanced call quality
Dynamic EQ optimizes the quality of your voice on calls, and automatically adjusts the EQ settings when you want high-quality sound for listening to music or for multimedia playback.
Tech Specs
| Packing | Box |
|---|---|
| Features | Ergonomic Design |
| Impedance | 32 Ohm |
| Brand Name | Poly |
| Cable Type | USB-C Cable |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 7.10 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
| Product Line | Blackwire |
Show all 43 specsShow fewer
| Product Name | Blackwire 5210 Monaural USB-C Headset + 3.5mm Plug + USB-C/A Adapter |
|---|---|
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 5210 |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Product Family | Blackwire 5200 |
| Product Series | 5200 |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Blackwire 5210 Monaural USB-C Headset + 3.5mm Plug + USB-C/A Adapter</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Quick Start Guide</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Warranty Card</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Carrying Case</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB Type-C® to USB Type-A Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Music |
| Country of Origin | China/Mexico |
| Earpiece Controls | Mute |
| Microphone Design | Boom |
| Platform Supported | PC |
| Zoom Certification | Yes |
| Ear Cushion Material | Synthetic Leather |
| Sound Pressure Level | 102 dB |
| Weight (Approximate) | 4.32 oz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | 8X230AA |
| Operating System Platform | Android |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 118 dB |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Sound Pressure Level (A-Weighted) | 118 dB(A) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WIRDHD from HP POLY HEADSETS and similar brands
POLY ENCOREPRO 320 STEREO USB-A HEADSET TAA

POLY BW 5220 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A

POLY SAVI 8210 HEADSET AND CHARGING CRADLE-US
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



