HPPOLY VOYAGER 4310-M MT CERT HEADSETW/ CHARGE STAND MONO WIRED/W
HPPOLY VOYAGER 4310-M MT CERT HEADSETW/ CHARGE STAND MONO WIRED/W
Key Features
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Electret condenser microphone technology ensures clear, natural voice capture for smooth conversations
- Listen to your favorite music even when your battery runs out with the wired connectivity option for uninterrupted playback
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 298.6 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- USB Type A host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Cut wires. Cut Costs.
Free your workers from their desks with the entry-level Bluetooth® wireless headset. Meet the Voyager 4300 UC Series. It's everything your teams need to stay productive and connect to all their devices whether at home or in the office.
Freedom to work
Move freely between all your workspaces with this portable headset. Roam with ease with up to 50 m / 164 ft of wireless range. Reduce background noise and control your conversations with Acoustic Fence technology.
Round-the-clock efficiency
Boost your productivity with continuous comfort, up to 24 hours of talk time, and connectivity to multiple devices. Extend your talk time by using the desktop charge stand or by using the headset in the corded USB mode.
Features | Escape your desk
Walk-and-talk with ease with up to 50 meters / 164 feet of Bluetooth® wireless range with included BT700 USB adapter.
It's your call
Stay productive with up to a full 24 hours of wireless talk time.
On-call indicator
Give those around you a visual cue that you're busy - an on-call indicator flashes on the ear cup when you're on a call.
No need for battery anxiety
Keep your headset fully charged using a desktop charging stand. You can also extend the battery life by using it corded, with audio over USB mode.
Easy management via Poly Lens
Take control of your deployment from anywhere via remote management with Poly Lens cloud-based device management software.
Certified for Microsoft Teams
Full Microsoft Teams certification takes your Microsoft Teams experience to the next level with a button for instant access to the app and more.
Tech Specs
| Depth | 2.6" |
|---|---|
| Width | 6.1" |
| Height | 6.5" |
| Packing | Box |
| Features | SoundGuard Technology |
| Brand Name | Poly |
| Sound Mode | Mono |
| Driver Size | 1.26" |
| Form Factor | Supra-aural |
| Cable Length | 4.92 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | HP Inc. |
Show all 52 specsShow fewer
| Product Line | Voyager 4300 UC |
|---|---|
| Product Name | Voyager 4310 Microsoft Teams Certified Headset + BT700 Dongle + Charging Stand |
| Product Type | Headset |
| Earpiece Type | Monaural |
| Product Color | Black |
| Product Model | 4310 |
| TCO Certified | Yes |
| Host Interface | USB Type A |
| Product Family | Voyager 4300 UC |
| Charging Method | Charging Stand |
| Earpiece Design | On-ear |
| Noise Canceling | Yes |
| Charger Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li> Voyager 4310 Microsoft Teams Certified Headset + BT700 Dongle + Charging Stand</li><li> Quick Start Guide</li><li> Travel Pouch</li><li> Charging Stand</li><li> USB Type-A Charging Cable</li><li> BT700 Bluetooth® USB Adapter </li></ul> |
| Application/Usage | Desk Phone |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Battery Talk Time | 24 Hour |
| Earpiece Controls | Volume |
| Microphone Design | Boom |
| Bluetooth Profiles | AVRCP |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Charging Interface | USB Type-A |
| Platform Supported | PC |
| Zoom Certification | Yes |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Battery Rechargeable | Yes |
| Ear Cushion Material | Leather |
| Weight (Approximate) | 268.96 lb |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Number of Microphones | 2 |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Manufacturer Part Number | 77Y93AA |
| Operating System Platform | macOS |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Virtual Assistant Supported | Siri |
| Wireless Operating Distance | 298.6 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.hp.com |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Maximum Number of Paired Devices Supported | 2 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in WIRDHD from HP POLY HEADSETS and similar brands
POLY ENCOREPRO 320 STEREO USB-A HEADSET TAA

POLY BW 5210 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A

POLY BW 5220 USB-C HS 3.5MMP USB-C/A
More from HP POLY HEADSETS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



