
MOQ 10-500GB WD BLUE SATA M.2
MOQ 10-500GB WD BLUE SATA M.2
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- With a capacity of 500 GB, enjoy extensive storage space for all your documents and data
- Delivers productive performanceand superior data storage for a variety of files, enhancing overall efficiency
- With the high write speed of 510 MB/s, experience quick responses when updating or transferring files
- The impressive read speed of 560 MB/s enhances system performance, allowing you to complete complex tasks efficiently
- M.2 form factorenables hassle-free and easy usage, enhancing overall efficiency
- Ensures fast and dependableaccess to data with non-volatile memory, maintaining consistent performance and reliability
- Solid State Drive offers increased storage base capacity for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Elevate Your Creativity
Breathe new life into your PC so you can push your work further and grow your creative potential. Designed specifically for professionals, content creators, and editors, the WD Blue SA510 SATA SSD includes Acronis® True Image™ for Western Digital backup and cyber protection software plus a free three month Dropbox Professional trial.
Upgrade Your Creativity
Featuring read speeds up to 560MB/s (500GB and 1TB models), this fast SATA SSD delivers a performance boost that keeps up with your workloads so you can stay creative and be more productive.
Give Your PC a Makeover
Why buy an expensive new desktop? With capacities of up to 1TB, high endurance,plus low power draw for more laptop life between charges and reduced vibrations compared to HDDs, the WD Blue SA510 SATA SSD is the perfect drive for a powerful PC upgrade.
Help Protect Your Content
Clone your computer's entire hard drive to your WD Blue SA510 drive with the included Acronis True Image™ for Western Digital software. This easy, efficient software also helps provide AI-based protection against ransomware and defend you from many attacks.
Easily Share Files with Dropbox
Dropbox makes it easier than ever to store and collaborate. Share your content-from photos and videos to documents and presentations and more-via a single, easy-to access place with your free three-month trial of Dropbox Professional when you purchase a WD Blue SA510 drive.
Create with More Control
Stress less and keep your projects on point as the downloadable Western Digital SSD Dashboard helps you monitor your drive's health, temperature, available space, firmware version, and more.
Plug It into Your Current PC
The WD Blue SA510 SATA SSD comes in 2.5" and M.2 form factors for increased compatibility, fitting into many PC slots including those of many older machines.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 0.1" |
| Length | 3.2" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | M.2 |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Blue |
| Product Name | Blue SA510 SATA SSD M.2 2280 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
| Product Model | WDS500G3B0B |
Show all 29 specsShow fewer
| Product Family | Blue SA510 |
|---|---|
| Product Series | SA510 |
| Drive Interface | SATA |
| Endurance (TBW) | 200 TB |
| Random 4KB Read | 90000IOPS |
| Random 4KB Write | 82000IOPS |
| Storage Capacity | 500 GB |
| Platform Supported | PC |
| Weight (Approximate) | 0.17 oz |
| Maximum Sequential Read | 560 MB/s |
| Manufacturer Part Number | WDS500G3B0B-00AXS0 |
| Maximum Sequential Write | 510 MB/s |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 510 MB/s |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Maximum Internal Data Transfer Rate | 560 MB/s (4.4 Gbit/s) |
Datasheets & Resources
Related Products
More in SATSSD from SANDISK - CSSD and similar brands


MOQ 10-1TB SATA WD RED M.2

MOQ 10-1TB SATA WD RED 2.5IN

MOQ 10-1TB WD BLACK PCIE GEN4 M.2
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

