
MOQ 10-1TB SATA WD RED 2.5IN
MOQ 10-1TB SATA WD RED 2.5IN
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Storage optimized for caching in NAS systems to rapidly access your most frequently used files.
- Superior endurance can handle the heavy read and write loads demanded by NAS, giving you the reliability you need in a 24/7 environment.
- Purpose-built for NAS with proven Western Digital® 3D NAND to deliver maximum SATA performance to both home and business users.
- Reduces latency and improves responsiveness for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K and 8K video editing, and more.
- Available in 2.5" and M.2 form factors to fit the slots in modern NAS systems.
- Capacities from 500GB up to 4TB* (2.5" only) gives you the flexibility to customize your NAS to meet your most demanding storage needs.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Supercharge Your NAS
Boost your NAS system's performance and responsiveness with the WD Red™ SA500 NAS SATA SSD. Since your NAS system is always on, a reliable drive is essential. Unlike standard SSDs, WD Red NAS SATA SSDs are specifically designed and tested for 24/7 usage. This durability together with efficient caching of big files make these drives ideal for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4k and 8k video editing and other demanding applications. With 2.5" and M.2 form factors and capacities from 500GB up to 4TB (2.5" only), the WD Red SA500 NAS SATA SSD lets you optimize your existing or next NAS system for superior performance and endurance.
Access big files fast
WD Red™ SA500 NAS SATA SSD storage is optimized for caching in NAS systems to rapidly access your most frequently used content.
Give it your tough workloads
WD Red™ SSD's superior endurance can handle the heavy read and write loads demanded by NAS, giving you the reliability you need in a 24/7 environment.
Work more efficiently
Purpose-built for NAS with proven Western Digital® 3D NAND, the WD Red™ SSD delivers maximum SATA performance to boost your productivity and effectiveness at home or in the office.
Use it for your demanding applications
The drive reduces latency and improves responsiveness for OLTP databases, multi-user environments, photo rendering, 4K and 8K video editing, and more.
Customize your NAS system
The WD Red™ SSD comes in 2.5" and M.2 form factors so you can upgrade your existing NAS system or design a new one from scratch.
Build with flexibility
Customize your NAS to meet your most demanding storage needs with capacities ranging from 500GB up to 4TB (2.5" only).
Tech Specs
| Depth | 3.9" |
|---|---|
| Width | 2.8" |
| Height | 0.3" |
| Length | 3.9" |
| Brand Name | WD |
| Drive Type | Internal |
| Form Factor | 2.5" |
| Manufacturer | Western Digital Corporation |
| Product Line | Red |
| Product Name | Red SA500 NAS SATA SSD, 1TB |
| Product Type | Solid State Drive |
| Wireless LAN | No |
Show all 33 specsShow fewer
| Product Model | WDS100T1R0A |
|---|---|
| Product Family | Red SA500 |
| Product Series | SA500 |
| Drive Interface | SATA |
| Endurance (TBW) | 600 TB |
| Random 4KB Read | 95000IOPS |
| Device Supported | NAS |
| Random 4KB Write | 85000IOPS |
| Storage Capacity | 1 TB |
| Country of Origin | Malaysia |
| Weight (Approximate) | 1.32 oz |
| Maximum Sequential Read | 560 MB/s |
| Drive Interface Standard | SATA/600 |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | WDS100T1R0A-68A4W0 |
| Maximum Sequential Write | 530 MB/s |
| Maximum Read Transfer Rate | 560 MB/s |
| Maximum Write Transfer Rate | 530 MB/s |
| Operating Power Consumption | 60 mW |
| Manufacturer Website Address | http://www.wdc.com |
Related Products
More in SATSSD from SANDISK - CSSD and similar brands


MOQ 10-1TB WD BLUE SATA 2.5

MOQ 10-1TB SATA WD RED M.2

MOQ 10-1TB WD BLACK PCIE GEN4 M.2
More from SANDISK - CSSD
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

