
California Proposition 65 Warning
KORONA KORE II COMPACT KEYBOARD COMBO
KORONA KORE II COMPACT KEYBOARD COMBO
Key Features
- USB interface enables effortless connectivity with your Notebook
- Features optical 6200 resolution for silky prominent movement
- Gaming Keyboard & Mouse provides an affordable storage solution for your PC
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Compact Gaming Keyboard and Mouse Combo
Kaliber Gaming's™ KORONA KORE II Compact Gaming Keyboard and Mouse Combo improves on the original 87-key compact KORONA KORE combo with new features. The KORONA KORE II adds two keys enabling the addition of 10-key support, a feature normally not found in compact keyboards, providing full-size keyboard functionality.
The KORONA KORE II adds a built-in rotary control knob for quick adjustment of both volume and RGB lighting levels. KORONA KORE II's 89-key keyboard fits easily into a backpack making it a perfect accessory for gaming laptops. The included gaming mouse features an updated 6,200 dpi gaming-grade sensor for even better performance with high-resolution displays. KORONA KORE II continues all the same gaming specific features including RGB illumination and programmable mouse software keeping its competitive edge and competitive price.
89-Key, Tenkey Inclusive Keyboard
The included KORONA KORE II Compact Gaming Keyboard's 89-key design now includes ten-key functionality while keeping the compact size that makes it such a great fit for small spaces like dorm rooms and small gaming spaces. The smaller footprint provides the added benefit of bringing your mouse and keyboard hands closer together in a more natural, comfortable position for gaming or productivity. The keyboard includes multi-zone RGB illumination, double-injected plunger keys, 26 anti-ghosting keys and more.
Multi-Function Control Knob
The KORONA KORE II Compact Gaming Keyboard adds a multi-function rotary control knob. A simple push on the knob switches the control function from volume level to lighting intensity, giving KORE II even more functionality normally reserved for full-sized keyboards.
RGB Multi-Zone LED Backlight
The KORE II Compact Gaming Keyboard adds a vibrant display of color with 19 different lighting patterns you can change without the need for special software.
Upgraded KORONA II RGB Mouse
The KORONA II RGB Gaming Mouse combines good looks with improved performance from its upgraded optical sensor, while still maintaining the comfort of its classic shape and non-slip rubber side panels. In addition to its upgraded sensor, the KORONA II still includes key gaming features like built-in memory and customizable user interface software making it a truly exceptional value.
Tech Specs
| Backlight | Yes |
|---|---|
| Brand Name | Kaliber Gaming |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Line | KORONA KORE II |
| Product Name | KORONA KORE II Compact Keyboard Combo |
| Product Type | Gaming Keyboard & Mouse |
| Number of Keys | 89 |
| Product Family | KORONA KORE II |
| Device Supported | Notebook |
| Package Contents | <ul> <li>KORONA KORE II Compact Keyboard Combo</li> <li>1 x Quick Start Guide</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Movement Detection | Optical |
Show all 32 specsShow fewer
| Platform Supported | PC |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Plunger |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Width | 6" |
| Pointing Device Width | 2.60" |
| Keyboard/Keypad Height | 1.44" |
| Pointing Device Height | 1.50" |
| Keyboard/Keypad Features | Full-size Keyboard |
| Manufacturer Part Number | GKM601 |
| Movement Resolution (dpi) | 6200 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 4.80 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from IOGEAR and similar brands


DESKTOP USB KEYBOARD

WIRED KEYBOARD .

USB WIRED KEYBOARD PREMIUM K10 WIRED KEYBOARD - 104
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.