
California Proposition 65 Warning
DESKTOP USB KEYBOARD
DESKTOP USB KEYBOARD
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Conveniently allows you to enter data faster with maximum efficiency
- Plug and play the USB interface for a swift and smooth configuration with your Computer
- Membrane key switches are great for divisions like industrial controls and telecommunications systems. They offer a low profile, engaging typing and a longer lifespan.
- Effectively withstands water and humid conditions
- Keyboard with computer device support for maximum productivity with added dependability
- Plug and Play your keyboard with the PC and go
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
SIIG's USB Desktop Keyboard is a full size, standard, entry level keyboard. This keyboard is designed with long life soft membrane key switches to provide comfort and silent typing and water-resistant keypad to prevent short circuit due to liquid spills. It also features 103-key QWERTY keyboard layout, numeric keypad, and USB plug and play compatibility - simply plug the keyboard into any USB port and the drivers install automatically.
The USB Desktop Keyboard is FCC and CE approved and RoHS compliant. In addition, it is compatible with a wide variety of Windows operating systems and is backed by SIIG's limited 2-year warranty.
Tech Specs
| Brand Name | SIIG |
|---|---|
| Keys Layout | QWERTY |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Package Type | Retail |
| Product Name | USB Desktop Keyboard |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Number of Keys | 103 |
| Device Supported | Computer |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | PC |
Show all 26 specsShow fewer
| System Requirements | <ul><li>PC computer with an available USB port</li></ul><p><b>Operating Systems:</b></p><ul><li>Windows 7 (32/64-bit)</li><li>Windows Vista (32/64-bit)</li><li>Windows XP (32/64-bit)</li><li>Windows Server 2003 (32/64-bit)</li><li>Windows Server 2008 (32/64-bit)</li><li>Windows 2000</li></ul> |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.81" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.32" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.98" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Water Resistant |
| Manufacturer Part Number | JK-US0012-S1 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CE</li><li>FCC</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYB from SIIG and similar brands
More from SIIG
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.






