
DESKTOP USB KEYBOARD
Request pricing
89KEY USB INDUSTRIAL/MED GRADE WASHABLE BACKLIT KEYB W/POINTNG DE
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
| Brand Name | SIIG |
|---|---|
| Keys Layout | QWERTY |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | SIIG, Inc |
| Product Name | Industrial/Medical Grade Washable Backlit Keyboard with Pointing Device |
| Product Type | Keyboard |
| Product Color | Black |
| Number of Keys | 89 |
| Device Supported | Computer |
| Package Contents | <ul><li>Industrial/Medical Grade Washable Backlit Keyboard with Pointing Device</li><li>Waterproof Cap</li><li>Installation Guide</li></ul> |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Packaged Quantity | 1 |
|---|---|
| Keyswitch Technology | Rubber Dome |
| Pointing Device Type | Trackpoint |
| Weight (Approximate) | 1.32 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.83" |
| Keyboard/Keypad Width | 11.26" |
| Additional Information | <ul><li>Compact and space saving QWERTY keyboard with 89 keys</li><li>Rugged and fully sealed & compliant with IP68 rating</li><li>Adjustable LED backlit brightness levels</li><li>Integrated pointing device</li><li>Easy to clean surface</li><li>Nano Silver antibacterial technology</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Height | 0.43" |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | JK-US0911-S1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.siig.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
More in KEYB from SIIG and similar brands
Other products available from this brand
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.