
California Proposition 65 Warning
104KEY KEYBOARD W CAC READER
104KEY KEYBOARD W CAC READER
Key Features
- TAA Compliant
- Portable design
- USB 2.0 connection to increase reliability and ease of operation
- ISO7816 implementation - Class A, B, and C (5V / 3V / 1.8V) Card
- Designed for use with CAC software**
- EMV 2000 Level 1 approved and support 3V and 5V cards
- Supports multiple Smart Card protocols
- Suitable for applications in government, healthcare, banking, entertainment, and secure network login
- Standard full size 104-key keyboard with integrated CAC/Smart Card reader
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Secure Your Productivity
The IOGEAR 104-Key Keyboard with Built-in Common Access Card Reader is designed to offer high security in a versatile and portable design. The Keyboard offers a one-stop solution with TAA-compliance and support for multiple Smart Card protocols and is designed for U.S. organizations and businesses to protect institutional data and intellectual property via a common access card/smart card system integrated into a comfortable 104-key standard keyboard.
A wired USB connection helps provide secure, fast data and authentication transfers. The USB allows for plug and play features with Windows or Mac desktops or laptops.
Integrated Security
The Keyboard with CAC Reader cuts down on desktop clutter while quickly ensuring users can access secure systems with their authorized common access card or smart card via the keyboard.
Portable Solution, Comfortable Typing Experience
The Keyboard is portable and provides a comfortable typing experience with its 104-key, full-size keyboard layout. Uses will appreciate this spill-resistant keyboard and low-profile quiet keys.
Plug & Play
The universal design allows any Windows or Mac desktop or laptop to connect via a standard wired USB. Common access card/smart card middleware software is not included.
Tech Specs
| Brand Name | IOGEAR |
|---|---|
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Name | 104-Key Keyboard w/ Built-in Common Access Card Reader (TAA Compliant) |
| Product Type | Keyboard |
| TAA Compliant | Yes |
| Number of Keys | 104 |
| Built-in Devices | Card Reader |
| Device Supported | Notebook |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Platform Supported | Mac OS |
| System Requirements | <ul> <li>Windows 7</li> <li>Windows 8</li> <li>Windows 8.1</li> <li>Windows 10</li> <li>Mac OS 10.13 and up</li> </ul> |
Show all 24 specsShow fewer
| Weight (Approximate) | 2.30 lb |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Depth | 6.70" |
| Additional Information | <ul> <li>Unit Package Dimensions - Width : 7.8""</li> <li>Unit Package Dimensions - Height : 2.1""</li> <li>Unit Package Dimensions - Length : 22.3""</li> <li>Master Carton - Width : 13.7""</li> <li>Master Carton - Height : 8.6""</li> <li>Master Carton - Depth : 22.9""</li> <li>Master Carton - Master Carton Qty. : 6 pc</li> <li>Weight - Master Carton Wt. : 20.72 lb</li> <li>Weight - Unit Pack Wt. : 2.95 lb</li> </ul> |
| Keyboard/Keypad Height | 1.70" |
| Keyboard/Keypad Length | 17.60" |
| Environmental Compliance | Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Plug and Play |
| Manufacturer Part Number | GKBSR202TAA |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB 2.0 Type A |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
Datasheets & Resources
Related Products
More in KEYB from IOGEAR and similar brands


DESKTOP USB KEYBOARD

WIRED KEYBOARD .

USB WIRED KEYBOARD PREMIUM K10 WIRED KEYBOARD - 104
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.