California Proposition 65 Warning
20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
20W USB-C SMARTPHONE CHARGER GEARPOWER TYPE C USB4
Request pricing
Pricing for this item is configured per-order. Add it to your inquiry below and we'll send a tailored quote.
Key Features
- Charge USB-C devices up to 20W of power
- Compact charger powers most USB-C smartphones
- Ideal for travel or as a replacement for OEM chargers
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Big Power in a Compact Design
IOGEAR's GearPower™ Compact USB-C™ 20W Charger accommodates the power demands of the latest USB-C smartphones with a charging capacity of up to 20W on its single port. The charger quickly charges even the most power demanding mobile devices, including the newest 12.5 and 11-inch Apple iPad® Pros!
Travel-sized Charging
With its compact design, the charger will easily find a home on the kitchen counter, nightstand, in the office or on the road with you.
Optimized for iOS Devices
The Compact USB-C 20W Charger outputs are configured to provide fast-charging with all current Apple products including the latest iPhone 12 and newest iPad Pro models. Charging cables are sold separately.
Tech Specs
| Width | 0.9" |
|---|---|
| Height | 2.3" |
| Length | 1.5" |
| Features | Short Circuit Protection |
| Brand Name | IOGEAR |
| USB Type-C | Yes |
| Manufacturer | IOGEAR, Inc |
| Product Line | GearPower |
| Product Name | GearPower USB-C Charger 20W |
| Product Type | AC Adapter |
| Compatibility | <p><b>Apple Smartphones:</b></p> <ul> <li>iPhone 12</li> <li>iPhone 13</li> </ul> |
| Output Voltage | 5 V DC |
Show all 25 specsShow fewer
| Device Supported | Smartphone |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>GearPower AC Adapter</li> <li>1 x Warranty Card</li> </ul> |
| Country of Origin | Vietnam |
| Packaged Quantity | 1 |
| USB Power Delivery | 1 x Type-C 20W |
| Maximum Output Power | 20 W |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Maximum Output Current | 3 A |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | GPAWC20W |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Manufacturer Website Address | http://www.iogear.com |
Related Products
More in PWROPT from IOGEAR and similar brands
10FT PS/2 EXTENSION CABLE M/F FOR KEYBOARD/MOUSE MINI-DIN6
6FT MICRO USB TO USB CABLE DATA CHARGE SAMSUNG HTC WHITE
3FT 1M MICRO USB CABLE WHITE DATA SYNC CHARGE SAMSUNG KINDLE
More from IOGEAR
Other products available from this brand

6FT DP 1.4 M/M CABLE

ACCU TIP STYLUS FOR TABLETS AND SMARTPHONES

SD/MICROSD/MMC CARD READER /WRITER

DISPLAYPORT TO VGA ADAPTER CONNECTS IMAC /MACBOOK TO PROJECTOR
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.