
KB MICE_BO MULTI WL PRO 6000 KBMS US
KB MICE_BO MULTI WL PRO 6000 KBMS US
Key Features
- Reliable 2.4GHz Lenovo Pro Unified USB Receiver, Dual Bluetooth 5.3
- 95% post-consumer recycled plastic materials including 20% reclaimed from Lenovo own products
- Customization software tool: Lenovo Accessories and Display Manager
- AES-128 encryption to protect your security
- Low-profile, 3-zone silent keyboard for effortless typing
- LED indicator for keyboard: Low-battery, CapsLock, NumLock, 3*device switch
- One-touch dedicated media controls(F1-F12 keys) for productivity
- Adjustable tilt leg and spill-resistant keyboard design
- Full-size ambidextrous mouse offers silent buttons
- 4 mouse buttons: Left/Right-click, Scroll-wheel with middle click, DPI)
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Crafted for professionals, keyboard &mouse deliver unrivaled functionality, comfort, and style. The sleek, responsive keyboard ensures a silent typing experience, while the standard-sized, ambidextrous silent mouse offers ergonomic comfort and precise control. Seamlessly connect to up to 3 devices via Bluetooth 5.3 and 2.4GHz for rock-solid reliability-perfect for boosting productivity across all your devices.
Tech Specs
| Hot Keys | Media Control |
|---|---|
| Brand Name | Lenovo |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | Battery |
| Product Name | Wireless Multi-Mode Pro Combo Keyboard and Mouse 6000 US English |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Scroller Type | Tilt Wheel |
| Battery Included | Yes |
| Package Contents | <ul><li>Wireless Multi-Mode Pro Combo Keyboard and Mouse 6000 US English</li><li>Lenovo Pro USB-A Unified Pairing Receiver</li><li>2 x AAA Batteries for Keyboard</li><li>1 x AA Battery for Mouse</li><li>Set-up and Information Posters</li></ul> |
| Movement Detection | Infrared |
Show all 45 specsShow fewer
| Platform Supported | PC |
|---|---|
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Post-consumer-waste% | 95% |
| Keyboard/Keypad Color | Eclipse Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 4.86" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.07" |
| Pointing Device Color | Eclipse Black |
| Pointing Device Depth | 4.45" |
| Battery Size Supported | AAA |
| Keyboard/Keypad Height | 0.99" |
| Pointing Device Height | 1.43" |
| Total Number of Buttons | 8 |
| Keyboard/Keypad Features | Low Battery Indicator |
| Manufacturer Part Number | 4X31S04810 |
| Movement Resolution (dpi) | 4000 |
| Certifications & Standards | <ul><li>CB</li><li>TUV Mark</li><li>CE</li><li>cTUVus</li><li>FCC</li><li>IC</li><li>IMDA</li><li>WPC</li><li>BIS</li><li>SIRIM</li><li>NBTC-SDOC</li><li>SDPPI</li><li>NTC</li><li>AITI</li><li>TRC</li><li>NCC</li><li>BSMI</li><li>MSIP</li><li>VCCI</li><li>JRF</li><li>KVALITET</li><li>ICASA</li><li>TRA</li><li>NTRA</li><li>MOC</li><li>PTA</li><li>ICT</li><li>EQM</li><li>BOCRA</li><li>ARCT</li><li>ETA</li><li>NCA</li><li>POTRAZ</li></ul> |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Number of Batteries Supported | 2 |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Windows 11 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Additional Warranty Information | <p>Customer Replaceable Unit (CRU)</p> |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/RF |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 14.64 oz |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.12 oz |
| Has Multiple Battery Powered Components | Yes |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Related Products
More in KEYCMB from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands


EOS3 2.4G KM BLK US A1 A1

KB MICE_BO SLIM COMBO II -US ENGLISH A1

WL EXTRA-DUO KEYBOARD AND MOUSE STD SIZE 102KEY 3BTN OPTICAL
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



