
KB MICE_BO ESSENCIAL WR KBMS US A1
KB MICE_BO ESSENCIAL WR KBMS US A1
Key Features
- USB Type A interface enables easy connectivity
- Features optical 1600 resolution for silky prominent movement
- Using featured scrolling wheel you can control text size, image zoom or open or close tabs in a swift
- Keyboard & Mouse has a non-volatile memory which is beneficial for your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Lenovo Essential Wired Combo Keyboard & Mouse keeps things simple. This durable keyboard and mouse plugs into any USB port with wired reliability you can count on. The tough waterproof membrane can handle accidental spills without risking performance. Enjoy feel-good typing with quiet keys and number pad in a modern space saving layout. Improve your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key. An ergonomic full size mouse offers comfort and support for all day use. Increase your productivity as you smoothly complete tasks with the 1600DPI high resolution optical sensor.
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Brand Name | Lenovo |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | USB |
| Product Line | Essential |
| Product Name | Essential Wired Combo Black US English |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Product Family | Essential |
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Essential Wired Combo Black US English</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Documents</li></ul> |
Show all 39 specsShow fewer
| Movement Detection | Optical |
|---|---|
| Platform Supported | PC |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Keyswitch Technology | Membrane |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.69" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 2.44" |
| Keyboard/Keypad Height | 0.79" |
| Pointing Device Height | 1.34" |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Keyboard/Keypad Features | Ergonomic |
| Manufacturer Part Number | 4X31R64400 |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Certifications & Standards | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>AAA</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>BSMI</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CB, </li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>CE</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>C-tick</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>EAC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>FCC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>IC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>KCC</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>TUV</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>UL</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>VCCI</li></ul> |
| Keyboard/Keypad Cable Length | 5.91 ft |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Pointing Device Cable Length | 5.91 ft |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Windows 10 |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.26 lb |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.40 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Pointing Device Connectivity Technology | Cable |
Related Products
More in KEYCMB from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands


KB MICE_BO MULTI WL PRO 6000 KBMS US

KB MICE_BO SLIM COMBO II -US ENGLISH A1

WL EXTRA-DUO KEYBOARD AND MOUSE STD SIZE 102KEY 3BTN OPTICAL
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



