
EOS3 2.4G KM BLK US A1 A1
EOS3 2.4G KM BLK US A1 A1
Key Features
- Enjoy RF wireless connection compatibility with most of the devices
- Now you can get hassle-free performance and smoother movements with optical LED
- Built-in scrolling wheel for quick page navigation and handy control over browsers' tabs
- Keyboard & Mouse has a non-volatile memory which is beneficial for your PC storage needs
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Designed for the modern professional, the Lenovo Essential Wireless Combo Keyboard & Mouse Gen 2 delivers functionality, comfort, and style. The slim 2.5-zone keyboard, with its responsive keys, promotes a premium silent typing experience and improves your working efficiency with specialized Microsoft Copilot Key, while the standard-size mouse perfectly complements its keyboard counterpart in design and utility. The 2.4MHz receiver provides a stable keyboard and mouse connection for maximum reliability. Plus, with 65% post-consumer recycled plastic in its construction, this combo is as sustainable as it is productive. Includes 3-year limited hardware warranty, and global product support. Download driver first to enable hotkey functions:
Tech Specs
| Hot Keys | CoPilot |
|---|---|
| Backlight | No |
| Brand Name | Lenovo |
| Localization | English (US) |
| Manufacturer | Lenovo Group Limited |
| Power Source | Battery |
| Product Line | Essential |
| Product Name | Essential Wireless Combo Keyboard & Mouse Gen2 Black-US_English |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Product Family | Essential |
Show all 46 specsShow fewer
| Package Contents | <ul><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>Essential Wireless Combo Keyboard & Mouse Gen2 Black-US_English</li><li data-list="bullet"><span class="ql-ui" contenteditable="false"></span>USB-A Receiver</li></ul> |
|---|---|
| Movement Detection | Optical |
| Platform Supported | PC |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.30" |
| Keyboard/Keypad Width | 16.63" |
| Pointing Device Color | Black |
| Pointing Device Depth | 2.42" |
| Battery Size Supported | AA |
| Keyboard/Keypad Height | 0.86" |
| Pointing Device Height | 1.42" |
| Total Number of Buttons | 3 |
| Keyboard/Keypad Features | Quiet Keys |
| Manufacturer Part Number | 4X31R64453 |
| Movement Resolution (dpi) | 1600 |
| Certifications & Standards | <ul><li> CB</li><li> TUV Mark</li><li> CE</li><li> cTUVus</li><li> FCC</li><li> IC</li><li> IMDA</li><li> WPC</li><li> BIS</li><li> SIRIM</li><li> NBTC-SDOC</li><li> SDPPI</li><li> NTC</li><li> AITI</li><li> TRC</li><li> NCC</li><li> BSMI</li><li> MSIP</li><li> VCCI</li><li> JRF</li><li> KVALITET</li><li> ICASA</li><li> TRA</li><li> NTRA</li><li> MOC</li><li> PTA</li><li> ICT</li><li> EQM</li><li> BOCRA</li><li> ARCT</li><li> ETA</li><li> NCA</li><li> POTRAZ</li></ul> |
| Wireless Receiver Interface | USB Type A |
| Manufacturer Website Address | http://www.lenovo.com/us/en/ |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Operating System Compatibility | Windows |
| Pointing Device Host Interface | USB Type A |
| Additional Warranty Information | <p>Customer Replaceable Unit (CRU)</p> |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | RF |
| Pointing Device Wireless Technology | RF |
| Keyboard/Keypad Post-consumer-waste% | 65% |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 14.34 oz |
| Pointing Device Post-consumer-waste% | 65% |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.31 oz |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
| Pointing Device Wireless Operating Frequency | 2.40 GHz |
Related Products
More in KEYCMB from LENOVO TOP SELLER OPTIONS and similar brands


KB MICE_BO MULTI WL PRO 6000 KBMS US

KB MICE_BO SLIM COMBO II -US ENGLISH A1

WL EXTRA-DUO KEYBOARD AND MOUSE STD SIZE 102KEY 3BTN OPTICAL
More from LENOVO TOP SELLER OPTIONS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.



