HP 600 G6-MT I5-10500 REFURB 16G 512SSD W11P GR A
HP 600 G6-MT I5-10500 REFURB 16G 512SSD W11P GR A
Key Features
- Is easily upgradeable, provides easy access into the internal hardware
- Intel Core i5 3.10 GHz processor provides you the solid performance to watch videos, play games, and on the same node its adaptability makes you more productive
- Windows 11 Pro OS with all the creative and productive tools you need
- 512 GB SSD is enough to store your favorite songs, movies, pictures, and essential documents
- 16 GB memory will run the heaviest applications swiftly. Capable of handling software of any genre including complex graphic tools, construction apps, and HD audio/video content.
- Allows powerful and efficient transfer of data with maximum productivity
- Mini tower form factor has effective cooling mechanism to ensure maximum usability without overheating
- Desktop Computer with business allows maximum dependability and better reliance
- Gigabit Ethernet port for ultra-fast network speeds
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The Recertified HP ProDesk 600 G6 Minitower PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Core i5-10500 3.1GHz CPU and 16GB of DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
Last but not the least, the unit comes with a fast 512GB solid state drive and a Gigabit Ethernet LAN for high-speed network connectivity. To top it off it also comes with the new Windows 11 Pro OS. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. So what are you waiting for? Choose the Recertified HP ProDesk 600 G6 Minitower PC now!
Tech Specs
| Depth | 6.1" |
|---|---|
| Width | 11.9" |
| Height | 13.3" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Mini-tower |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Name | ProDesk 600 G6 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
Show all 49 specsShow fewer
| Maximum Memory | 128 GB |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | ProDesk 600 G6 |
| Product Series | ProDesk 600 G6 |
| Processor Model | i5-10500 |
| Processor Speed | 3.10 GHz |
| Standard Memory | 16 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>ProDesk 600 G6 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Type-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Weight (Approximate) | 11 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | J1-600G6TA01 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | Serial ATA |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 260 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Operating System Architecture | 64-bit |
| Additional Warranty Information | <p>2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems.</p> |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in TOWER from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




