HP 840 G8 I7-1165G7 REFURB 32G 512NVM 14FHD CAM W11P GR A
HP 840 G8 I7-1165G7 REFURB 32G 512NVM 14FHD CAM W11P GR A
Key Features
- The Intel Core i7 2.80 GHz processor delivers lightning-fast speeds and peak performance, making it ideal for handling the most demanding tasks and games with ease
- The 14" 1920 x 1080 screen delivers an exceptional viewing experience, featuring vibrant colors, sharp resolution, and wide viewing angles
- With 32 GB of memory, you can run as many programs as you want while experiencing seamless execution
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
The HP EliteBook 840 G8 Recertified Notebook PC with Windows 11 Pro solves all your productivity needs. The Intel Core i7-1165G7 2.8GHz Processor gives it power and speed to process multiple applications at a time. The 14 inch full HD display provides high quality 1080p visuals.
This laptop is packed with 32GB of DDR4 memory and a fast 512GB M.2 NVMe solid state drive for smoother operation and multitasking. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Order the HP EliteBook 840 G8 Recertified Notebook PC for yourself right now!
Tech Specs
| HDMI | Yes |
|---|---|
| Depth | 8.4" |
| Width | 12.7" |
| Height | 0.70" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Screen Mode | Full HD |
| Screen Size | 14" |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteBook |
Show all 51 specsShow fewer
| Product Name | EliteBook 840 G8 Notebook |
|---|---|
| Product Type | Notebook |
| Processor Core | Quad-core (4 Core) |
| Processor Type | Core i7 |
| Product Family | EliteBook 840 G8 |
| Product Series | 840 G8 |
| Processor Model | i7-1165G7 |
| Processor Speed | 2.80 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 32 GB |
| Charger Included | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteBook 840 G8 Notebook</li><li>Standard Battery </li><li>AC Adapter</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Condition | Refurbished |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 |
| USB Type-C Detail | (2) USB Type-C |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 11th Gen |
| Weight (Approximate) | 2.92 lb |
| Installed Slot Memory | 32 GB |
| Included Charger Power | 45 W |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Manufacturer Part Number | J5-840G8A20 |
| System Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Limited Warranty Duration | 2 Year |
| Operating System Platform | Windows |
| System Memory Form Factor | SODIMM |
| Total Number of USB Ports | 4 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Additional Warranty Information | <p> 2-Year Depot (Mail-in) thru Joy Systems</p> |
| Maximum Supported System Memory | 64 GB |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
Related Products
More in TOWER from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.




