
7070-SFF I5-9500 REFURB 8G 256NVM W11P GR A
7070-SFF I5-9500 REFURB 8G 256NVM W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 3 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB memory delivers the capacity and speed required to run complex applications with consistent and responsive performance
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Small Form Factor form factor simplifies setup and daily interaction through a space-efficient layout
- USB Type-C offers a compact, reversible connector design with faster data transfer and safer power delivery for modern peripherals and devices
- Gigabit Ethernet port delivers ultra-fast network speeds for rapid data access and transfer
- Desktop Computer with business enables reliable system behavior and consistent task execution through stable component synergy
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
For high-performance computing solutions, choose the Recertified Dell Optiplex 7070 small form factor Desktop PC. This PC offers optimized processing performance as it incorporates the power and efficiency of the Intel Core i5-9500 3.0GHz CPU and 8GB of fast DDR4 memory. This nimble unit is perfect to use as a workstation or a stand-alone machine if you wish.
You can also store a sufficient amount of data on its fast 256GB M.2 NVMe solid state drive and access it conveniently. Furthermore, this PC is dual monitor capable right out of the box enhancing your visualization experience. This desktop PC also comes with Gigabit Ethernet LAN for smooth web connectivity. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Purchase the Dell Optiplex 7070 Recertified small form factor PC ready to go with Windows 11 Pro, and ease your heavy workload.
Tech Specs
| Depth | 11.4" |
|---|---|
| Width | 3.7" |
| Height | 11.5" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - Dell |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort | Yes |
| Form Factor | Small Form Factor |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | OptiPlex |
| Product Name | Optiplex 7070 Desktop Computer |
Show all 50 specsShow fewer
| Product Type | Desktop Computer |
|---|---|
| Product Model | 7070 |
| Maximum Memory | 64 GB |
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | OptiPlex 7000 |
| Product Series | 7000 |
| Processor Model | i5-9500 |
| Processor Speed | 3 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>Optiplex 7070 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1 x USB 3.2 Gen 2 Type-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 9th Gen |
| Weight (Approximate) | 11.60 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 2.0 Ports | 4 |
| Manufacturer Part Number | J1-7070SA29 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 10 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 200 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Number of DisplayPort Outputs | 2 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Ports | 5 |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


