
800 G6-MINI I5-10500T REFURB 8G 256NVM W11P GR A
800 G6-MINI I5-10500T REFURB 8G 256NVM W11P GR A
Key Features
- Intel Core i5 2.30 GHz processor delivers reliable quad-core performance for seamless video playback, casual gaming, and adaptive multitasking
- 8 GB memory delivers the bandwidth and responsiveness needed to run intensive programs while maintaining smooth multitasking
- 256 GB SSD enables quick resume from suspension and keeps active programs responsive with fast read and write speeds
- With more hardware, Desktop Computer #small# delivers upgradeable performance for multitasking, media creation, and demanding workloads
- windows 11 pro operating system delivers a lightweight yet capable platform optimized for running everyday applications with consistent speed and efficiency
- Mini PC form factor features a compact, lightweight build that simplifies setup and enables easy transport for reliable performance anywhere
- Supports high-speed data transfer and power delivery through USB Type-C for streamlined connectivity and efficient peripheral integration
- Gigabit Ethernet delivers high-bandwidth performance and user-friendly connectivity for network backbone integration
- Desktop Computer with business enhances responsive system behavior and efficient resource coordination
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Enjoy terrific computing moments at home or at work using this reliable Recertified Mini PC from HP. This EliteDesk 800 G6 Recertified Mini PC lets you use its impressive 10th Generation Intel Core i5-10500T 2.3GHz processor when managing simple to complex workloads.
It is backed up by 8GB DDR4 memory for excellent and efficient task handling. This desktop PC possesses a 256GB M.2 NVMe solid state drive so you don't have to worry regarding your data storage. The new Windows 11 Pro OS is key to keeping your files and security up to date. This product has been Recertified by the number one Microsoft Authorized Refurbisher in the world. Enjoy the quality and craftsmanship that has been accomplished in preparing this product. US based tech support is also part of our commitment to excellence. Buy this HP EliteDesk 800 G6 Recertified Mini PC today!
Tech Specs
| Depth | 7" |
|---|---|
| Width | 6.9" |
| Height | 1.4" |
| Chipset | Intel |
| Brand Name | Joy Systems - HP |
| Drive Type | SSD |
| USB Type-C | Yes |
| Form Factor | Mini PC |
| Manufacturer | Joy Systems, Inc |
| Product Line | EliteDesk |
| Product Name | EliteDesk 800 G6 Desktop Computer |
| Product Type | Desktop Computer |
Show all 46 specsShow fewer
| Maximum Memory | 64 GB |
|---|---|
| Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Processor Type | Core i5 |
| Product Family | EliteDesk 800 G6 |
| Product Series | 800 G6 |
| Processor Model | i5-10500T |
| Processor Speed | 2.30 GHz |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Standard Memory | 8 GB |
| Monitor Included | No |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Package Contents | <ul><li>EliteDesk 800 G6 Desktop Computer</li><li>Keyboard</li><li>Mouse</li></ul> |
| Application/Usage | Business |
| Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Condition | Refurbished |
| USB Type-C Detail | 1 x USB Tyoe-C |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Processor Generation | 10th Gen |
| Weight (Approximate) | 3.13 lb |
| Processor Manufacturer | Intel |
| Number of USB 3.0 Ports | 6 |
| Manufacturer Part Number | J1-800G6MA20 |
| Number Of Ethernet Ports | 1 |
| Operating System Platform | Windows |
| Total Number of USB Ports | 7 |
| Graphics Memory Technology | DDR4 SDRAM |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe |
| Manufacturer Website Address | http://www.joysystems.com |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Total Solid State Drive Capacity | 256 GB |
Related Products
More in SFF from JOY SYSTEMS and similar brands
More from JOY SYSTEMS
Other products available from this brand
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.


