
HI-FI HEADPHONES WITH MIC 6FT CABLE
HI-FI HEADPHONES WITH MIC 6FT CABLE
Key Features
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Circumaural design provides superior comfort and effective noise isolation for focused listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Mini-phone (3.5mm) host interface offers dependable connectivity for consistent and secure performance
- Leatherette ear cushion material is cost-effective and ensures long-lasting durability, providing reliable comfort for prolonged listening sessions
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
- Adjustable Headband feature for better usability and increased efficiency
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
High-Quality Stereo Sound
Powerful 40mm drivers with deep bass and a wide dynamic range deliver an exceptional listening experience at an affordable price.
Best-in-Class Comfort
Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded, the flexible boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees, and the foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use.
Noise-Cancelling Microphone
Uses passive resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity.
6 Foot Cord
Offers the ideal length for learning environments and is strong enough to stand up to the heavy use requirements of K12 and call centers.
Multi-Device Compatibility
Works with Windows, Mac and Chromebook devices.
Safe Listening Limit
Sets the maximum output to 94db to protect ears from hearing loss associated with extended periods of excessively loud noise.
- High-Quality Stereo Sound is provided through powerful 40mm drivers with deep bass and a wide dynamic range to deliver an exceptional listening experience.
- Best-in-Class Comfort - designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded, the flexible boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees, and the foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use.
- Noise-Cancelling Microphone uses passive resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech**clarity.
- 6 Foot Cord is the ideal length for learning environments and strong enough to stand up to heavy use.
- Multi-Device Compatibility allows headphones to work with Windows, Mac and Chromebook devices.
- Safe Listening Limit sets the maximum output to 94db to protect ears from hearing loss associated with excessively loud noise.
Tech Specs
| Features | Flexible |
|---|---|
| Brand Name | Kensington |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Circumaural |
| Cable Length | 6 ft |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Product Name | Classic 3.5mm Headset with Mic |
| Product Type | Headset |
| Compatibility | Windows, Mac and Chromebook devices |
| Earpiece Type | Binaural |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
Show all 25 specsShow fewer
| Earpiece Design | Over-the-head |
|---|---|
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Call Center |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Ear Cushion Material | Leatherette |
| Sound Pressure Level | 94 dB |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | K97603WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Related Products
More in H-COMB from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

