
HI FI HEADPHONES W MIC AND VC-AUDIO JACK
HI FI HEADPHONES W MIC AND VC-AUDIO JACK
Key Features
- Forty-millimeter drivers with deep bass and a wide dynamic range deliver exceptional sound.
- Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded and the foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use. The flexible boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees. Robust design with durable materials, including a six-foot cord that allows for flexible movement make this headset ideal for learning environments, call centers, business professionals, and recreational gamers.
- A noise-canceling microphone uses passive resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity. Easily adjust volume and mute the microphone with easy-to-reach controls built right into the cord.
- Safe listening limit sets the maximum output to 94db to protect ears from hearing loss associated with excessive loudness.
- These headphones work with Windows, Mac and Chromebook devices.
- A one-year warranty means you can rest assured knowing you're covered by Kensington.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Exceptional Sound
Forty-millimeter drivers with deep bass and a wide dynamic range deliver an excellent listening experience.
Outstanding Comfort and Robust Design
Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded and the foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use. The flexible boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees. Durable materials, including a six-foot USB cord that allows for flexible movement make this headset ideal for learning environments, call centers, business professionals, and recreational gamers.
Noise-Cancelling Microphone with Volume and Mic Mute Controls
Uses passive resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity. Easily adjust volume and mute the microphone with easy-to-reach controls built right into the USB cord.
Safe Listening Limit
Sets the maximum output to 94db to protect ears from hearing loss associated with excessive loudness.
Multi-Device Compatibility
Works with Windows, Mac and Chromebook devices.
One-Year Warranty
Rest assured knowing you're covered by Kensington.
An exceptional value, this USB-A Headset with Volume Controls delivers high-quality stereo sound, wide dynamic range, and deep bass thanks to 40mm drivers. Additional features include an adjustable padded headband that fits heads of all ages; plush foam ear pads wrapped in a soft leatherette for hours of comfortable use; a noise-canceling microphone; easily adjustable volume level and mic mute controls; robust design, with a six-foot cord for flexible movement; a safe listening limiter to help protect ears from excessive loudness; multi-device compatibility (Windows, Mac, Chromebook); and a one-year warranty.
- Forty-millimeter drivers with deep bass and a wide dynamic range deliver exceptional sound.
- Designed to fit heads of all ages, the adjustable headband is padded and the foam ear pads are wrapped in a soft leatherette cover to provide hours of comfortable use. The flexible boom-style microphone can be rotated up to 270 degrees. Robust design with durable materials, including a six-foot USB cord that allows for flexible movement make this headset ideal for learning environments, call centers, business professionals, and recreational gamers.
- A noise-canceling microphone uses passive resistance technology to filter out ambient noise for optimum speech clarity. Easily adjust volume and mute the microphone with easy-to-reach controls built right into the USB cord.
- Safe listening limit sets the maximum output to 94db to protect ears from hearing loss associated with excessive loudness.
- These headphones work with Windows, Mac and Chromebook devices.
- A one-year warranty means you can rest assured knowing you're covered by Kensington.
Tech Specs
| Width | 9.3" |
|---|---|
| Height | 3" |
| Features | Deep Bass |
| Brand Name | Kensington |
| Sound Mode | Stereo |
| Driver Size | 1.57" |
| Form Factor | Ear-cup |
| Cable Length | 6 ft |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Kensington Computer Products Group |
| Package Type | Retail |
| Product Name | Classic Headset with Mic and Volume Control |
Show all 31 specsShow fewer
| Product Type | Headset |
|---|---|
| Compatibility | Windows, Mac and Chromebook Devices. |
| Earpiece Type | Binaural |
| Product Color | Black |
| Host Interface | Mini-phone (3.5mm) |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Noise Canceling | Yes |
| Application/Usage | Office |
| Country of Origin | China |
| Microphone Design | Boom |
| Packaged Quantity | 1 |
| Ear Cushion Material | Foam |
| Weight (Approximate) | 5.92 oz |
| Detachable Microphone | No |
| Integrated Microphone | Yes |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Connectivity Technology | Wired |
| Manufacturer Part Number | K33597WW |
| Manufacturer Website Address | http://www.kensington.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in H-COMB from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP and similar brands
More from KENSINGTON TECHNOLOGY GROUP
Other products available from this brand

CABLE PASS THRU

BLACK STANDARD MOUSE PAD

MOUSE IN A BX USB BLK BULK

ANCHOR POINT
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.

