
HDMI SPPLITTER 2-PORT 4K WITH INTERNATIONAL ADAPTERS
HDMI SPPLITTER 2-PORT 4K WITH INTERNATIONAL ADAPTERS
Key Features
- Split CATV and other signals with this satellite splitter so that it can be used for more than one device
- 3840 × 2160 resolution for high-quality video delivery
- Features HDMI port for delivering and transferring high-quality picture and sound simultaneously at a high-speed.
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
4K HDMI Splitter Transmits 4K Video + Audio to 2 HDMI Displays at the Same Time
Recommended for home theaters or short-distance digital signage applications in classrooms, offices, restaurants, bars, hotels and trade shows, this Ultra High Definition (UHD) HDMI splitter is quick and easy to install. It connects to an HDMI source device, such as a laptop or Blu-ray player, and transmits a 4K audio/video signal to two HDMI monitors, projectors or televisions simultaneously. You can also cascade up to three levels of splitters to send the same 4K signal to as many as 128 displays.
Transmits Crystal-Clear 4K Video and Multi-Channel Audio
The B118-002-UHDINT supports UHD resolutions up to 3840 x 2160 (4K x 2K) at 30 Hz with 36-bit Deep Color (12 bits per channel). Place the splitter up to 1.64 feet from an HDMI source and up to 23 feet from a connected monitor for a maximum distance of nearly 24 feet from source to display. The B118-002-UHDINT also supports DTS-HD, Dolby TrueHD, Dolby Digital Plus and LPCM 7.1-channel surround sound.
Ready to Use Right Out of the Package
The plug-and-play HDMI splitter requires no software to download and install. A built-in HDMI cable connects to the source, and two HDMI outputs connect to displays with user-supplied HDMI cables (such as Tripp Lite's P568-Series, sold separately). The included external power supply comes with four international plug adapters that allow you to use the B118-002-UHDINT almost anywhere in the world.
Typical Applications
- Duplicate audio/video content across 2 displays in your home, classroom, retail location, conference room or trade show
- Cascade 3 levels of splitters to duplicate A/V content on as many as 128 connected displays
- Add a DVI adapter to connect to a DVI-D single-link display (for video only)
System Requirements
- Source device with HDMI output (media server, Blu-ray player, satellite/cable box)
- Display devices with HDMI input (HDTV, projector, monitor)
Tech Specs
| Depth | 0.7" |
|---|---|
| Width | 2" |
| Height | 2.3" |
| HDMI Out | Yes |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | 2-Port HDMI Splitter - UHD 4K, International AC Adapter |
| Product Type | Signal Splitter |
| Product Model | B118-002-UHDINT |
| Connector Plating | Gold |
| Country of Origin | Vietnam |
| Weight (Approximate) | 5.28 oz |
Show all 16 specsShow fewer
| Number of HDMI Outputs | 2 |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | B118-002-UHDINT |
| Maximum Video Resolution | 3840 × 2160 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
Datasheets & Resources
Related Products
More in A/V-SW from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


8K HDMI SIGNAL BOOSTER/EXT F/F 8K60HZ 4K120HZ 4:4:4 HDR10+ 10M

2-PORT HDMI SWITCH REMOTE CONTR 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3

5-PORT HDMI SWITCH W REMOTE 8K60HZ UHD 4:4:4 HDR10+ HDCP 2.3
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.