
HDMI OVER IP EXTENDER 4K TRANSMITTER 4:4:4 POE 328FT 100M
HDMI OVER IP EXTENDER 4K TRANSMITTER 4:4:4 POE 328FT 100M
Key Features
- Requires connection to Tripp Lite B162-100-POE or other compatible receiver
- Supports 4K @ 30 Hz video resolutions (4:4:4) as specified in HDMI 2.0
- PoE feature gives you the flexibility to install the unit away from AC outlets
- Extends multipoint-to-multipoint setup via LAN with no distance limitation
- Web GUI-based management needs no software or additional server computers
- 1-year limited warranty
Adding to inquiry lets you bundle multiple products into a single quote request.
Overview
Features l An Effective Digital Signage Solution Designed for Easy Setup and Operation
This Tripp Lite HDMI over IP extender transmitter delivers visually lossless 4K signals with low latency up to 328 feet (100 meters) via a standard Gigabit Ethernet switch. Engineered to meet today's demands of large-scale, multi-display 4K signal transmission, the B162-001-POE is ideal for a wide range of indoor environments, such as trade shows, airports, university campuses, conference centers and shopping centers.
Lightweight Compression with Ultra-Low Latency
This transmitter uses advanced video lossless compression technology to extend true 4K video at 60 Hz or true 4K video at 30 Hz with 4:4:4 chroma subsampling. Choose from three different levels of video compression rate to match your application, including Smooth, Balance and High Quality. LEDs indicate connection and power status.
Supports Power over Ethernet to Save You Money and Give You More Installation Choices
When installed in combination with a PoE Ethernet switch in a multipoint-to-multipoint setup, this PoE extender transmitter can be powered through a shielded Cat6 cable, though an external power supply is included. Power over Ethernet gives you the flexibility to install the transmitter in an area away from AC outlets, such as ceilings or high up on a wall or shelf. Note: When power is available from both the Cat6 cable and the power supply, the power supply will receive priority.
Limitless Scalability and Flexibility
Mix and match the latest 4K displays in simple point-to-point setups or more elaborate multipoint-to-multipoint setups via LAN (local area network) without distance limitations. In conjunction with Tripp Lite's B162-100-POE extender receivers, this transmitter offers multi-functionality in video wall and daisy-chain applications.
Collaboration with Control System
You can manage and configure the extender via CLI telnet, TCP or RS-232 commands from a connected computer. Just one click via touch panel or keypad is needed to operate a display, source and related equipment.
Spontaneous Scheduling Management
A user-friendly scheduling management function lets you pre-plan the display schedule, manage events in the calendar and set events to one-minute intervals. You can integrate all B162-Series devices in the application to arrange the profile by grouping individual receivers or video walls. Multiple profiles may be arranged to play in any order over a selected period.
No Complicated IP Setup
Switch effortlessly among input source devices via buttons on the top panel. No extensive IT experience is required to operate.
Web GUI-Based Management
Use a web browser or IP address to link directly to the transmitter's built-in utility program, the DVOE Manager. It lets you configure transmitter settings, monitor statuses and create display templates.
Daisy-Chain Up to 30 Units
Connect multiple B162-100-POE receivers (sold separately) through a dedicated Ethernet network switch. Cabling and system deployment is easy with fewer cables needed. The daisy-chain function is especially ideal for large-scale deployment covering a wide area, such as hotels, airports, shopping malls and expo centers. Note: Only the first level supports PoE. All B162-Series units connected on the second level and above need an external power supply.
Create a Video Wall
The B162-001-POE supports an 8 x 8 video wall (64 displays) in either horizontal or vertical orientation. Switching layout profiles, previewing the wall and dragging-and-dropping input sources is accomplished through the GUI.
Tech Specs
| USB | Yes |
|---|---|
| HDMI In | Yes |
| Frequency | 50 Hz |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Product Name | HDMI over IP Extender Transmitter - 4K, 4:4:4, PoE, 328 ft. (100 m) |
| Product Type | Video Extender Transmitter |
| Product Color | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Graphics Modes | 4K UHD |
Show all 32 specsShow fewer
| Network (RJ-45) | Yes |
|---|---|
| Package Contents | <ul> <li>HDMI over IP Extender Transmitter - 4K, 4:4:4, PoE, 328 ft. (100 m)</li> <li>RS-232 Terminal Block</li> <li>External Power Supply with NEMA 1-15P Plug (Input: 100-240V, 50/60 Hz, 0.5A; Output: 5V 3A)</li> <li>4 x Foot Pads</li> <li>Mounting Brackets</li> <li>Quick Start Guide</li> </ul> |
| Country of Origin | Taiwan |
| Transmitter Depth | 1.14" |
| Transmitter Width | 5.01" |
| Transmitter Height | 6.70" |
| Number of USB Ports | 1 |
| Media Type Supported | Twisted Pair |
| Number of HDMI Inputs | 1 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Environmental Compliance | Restriction of Hazardous Substances (RoHS) |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Manufacturer Part Number | B162-001-POE |
| Maximum Video Resolution | 4096 x 2160 |
| Maximum Operating Distance | 328 ft |
| Twisted Pair Cable Standard | Category 6 |
| Manufacturer Website Address | http://www.eaton.com |
| Number of Network (RJ-45) Ports | 1 |
| Transmitter Weight (Approximate) | 1.48 lb |
| Number of Input Devices Supported | 1 |
Datasheets & Resources
Related Products
More in HREC from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT and similar brands


DISPLAYPORT TO HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT WALL PLATE 4K60HZ POC

HDMI OVER CAT6 RECEIVER FOR MEDICAL APPLICATIONS 4K60HZ POC TAA

HDMI OVER CAT6 EXTENDER KIT PIGTAIL RECEIVER 4K60HZ HDR POC TAA
More from EATON TRIPP LITE SERIES CONNECTIVIT
Other products available from this brand

CENTER PLATE INSERT DECORA STYLE VERTICAL BLANK WHITE

2PORT RJ45 KEYSTONE WALL PLATE DUAL OUTLET UNIVERSAL WHITE TAA

1FT CAT5 CAT5E BLUE PATCH CABLE MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP

1FT CAT5E BLACK PATCH CABLE CAT5 MOLDED RJ45 M/M 350MHZ PVC UTP
Have a question about this product?
Ask us about compatibility, pricing tiers, lead time, or anything else. We typically reply within one business day.